Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska bedriva handel med analysutrustningar, kemiska processutrustningar och kemiska analysinstrument, förbrukningsmaterial för analysinstrument och konsultationer inom ovan nämnda områden samt även handel med säkerhetsutrustningar och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 77 142 | 97 079 | 143 498 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 5 667 | 12 915 | 44 868 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 9 196 | 15 796 | 44 007 |
| Årets resultat (tkr) | 4 943 | 8 311 | 27 016 |
| Summa tillgångar (tkr) | 205 640 | 212 165 | 202 682 |
| Antal anställda | 21 | 25 | 18 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 77 142 | 97 079 | 143 498 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 5 667 | 12 915 | 44 868 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 9 196 | 15 796 | 44 007 |
| Årets resultat (tkr) | 4 943 | 8 311 | 27 016 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 25 912 | 26 298 | 18 126 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 179 728 | 185 867 | 184 556 |
| Tillgångar (tkr) | 205 640 | 212 165 | 202 682 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 140 368 | 135 407 | 113 292 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 31 400 | 32 400 | 33 100 |
| Avsättningar (tkr) | 506 | 907 | 591 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 652 | 1 966 | 227 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 32 715 | 41 484 | 55 473 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 205 640 | 212 165 | 202 682 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 16 771 | 18 788 | 12 201 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 8 451 | 9 229 | 5 582 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 21 | 25 | 18 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 3 673 | 3 883 | 7 972 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 201 | 1 121 | 988 |
| Vinstmarginal | 7.3% | 13.3% | 31.3% |
| Soliditet | 79.3% | 74.8% | 67.7% |
| Kassalikviditet | 518.1% | 418.9% | 314.6% |
Scanacon AB ingår i en koncern med 37 bolag. Moderbolag är Scanacon Group AB och koncernmoderbolag är Alder Ii AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget ska bedriva handel med analysutrustningar, kemiska processutrustningar och kemiska analysinstrument, förbrukningsmaterial för analysinstrument och konsultationer inom ovan nämnda områden samt även handel med säkerhetsutrustningar och därmed förenlig verksamhet.