Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall själv och genom hel- och delägda bolag bedriva utveckling, tillverkning, försäljning och service av industrielektronik samt idka annan därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 593 959 | 651 505 | 770 243 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 19 664 | 4 286 | 62 376 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 46 840 | 12 732 | 93 665 |
| Årets resultat (tkr) | 43 994 | 15 191 | 75 408 |
| Summa tillgångar (tkr) | 579 063 | 552 747 | 527 286 |
| Antal anställda | 133 | 137 | 159 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 593 959 | 651 505 | 770 243 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 19 664 | 4 286 | 62 376 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 46 840 | 12 732 | 93 665 |
| Årets resultat (tkr) | 43 994 | 15 191 | 75 408 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 363 930 | 355 977 | 317 064 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 215 132 | 196 770 | 210 222 |
| Tillgångar (tkr) | 579 063 | 552 747 | 527 286 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 259 729 | 232 299 | 239 347 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 45 124 | 44 367 | 48 688 |
| Avsättningar (tkr) | 1 981 | 1 640 | 1 227 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 125 958 | 136 858 | 122 935 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 146 271 | 137 583 | 115 090 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 579 063 | 552 747 | 527 286 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 3 063 | 2 909 | 4 481 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | 1 283 | ||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 85 384 | 86 481 | 89 080 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 49 647 | 49 317 | 47 031 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 23 801 | 22 238 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 133 | 137 | 159 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 4 466 | 4 756 | 4 844 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 038 | 1 012 | 892 |
| Vinstmarginal | 3.3% | 0.7% | 8.1% |
| Soliditet | 50.5% | 47.8% | 52.0% |
| Kassalikviditet | 128.3% | 99.8% | 113.3% |
Scanreco AB är koncernmoderbolag i en koncern bestående av 8 bolag. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall själv och genom hel- och delägda bolag bedriva utveckling, tillverkning, försäljning och service av industrielektronik samt idka annan därmed förenlig verksamhet.