Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska bedriva finansieringsrörelse enligt lagen (2004:297) om bank- och finansieringsrörelse genom att ta emot återbetalningspliktiga medel från allmänheten samt lämna krediter till konsumenter och lämna krediter till näringsidkare genom företagskrediter, fakturaköp och fakturabelåning. Bolaget ska även bedriva faktura- och inkassoservice samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 267 228 | 320 697 | 260 234 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 19 232 | 61 013 | 61 919 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 19 232 | 61 013 | 61 919 |
| Årets resultat (tkr) | 13 983 | 47 029 | 48 018 |
| Summa tillgångar (tkr) | 3 531 392 | 3 587 784 | 3 081 251 |
| Antal anställda | 48 | 41 | 37 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 267 228 | 320 697 | 260 234 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 19 232 | 61 013 | 61 919 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 19 232 | 61 013 | 61 919 |
| Årets resultat (tkr) | 13 983 | 47 029 | 48 018 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 58 470 | 65 099 | 27 832 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 3 472 922 | 3 522 685 | 3 053 419 |
| Tillgångar (tkr) | 3 531 392 | 3 587 784 | 3 081 251 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 469 740 | 408 832 | 228 490 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 3 061 651 | 3 178 952 | 2 852 762 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 3 531 392 | 3 587 784 | 3 081 251 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 5 873 | 8 133 | 5 069 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 45 791 | 30 329 | 27 240 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 23 904 | 20 202 | 16 544 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 8 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 48 | 41 | 37 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 5 567 | 7 822 | 7 033 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 574 | 1 431 | 1 320 |
| Vinstmarginal | 7.2% | 19.0% | 23.8% |
| Soliditet | 13.3% | 11.4% | 7.4% |
| Kassalikviditet | 113.4% | 110.8% | 107.0% |
Serafim Finans AB ingår i en koncern med 44 bolag. Moderbolag är Serafim Capital AB och koncernmoderbolag är Serafim Holding AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget ska bedriva finansieringsrörelse enligt lagen (2004:297) om bank- och finansieringsrörelse genom att ta emot återbetalningspliktiga medel från allmänheten samt lämna krediter till konsumenter och lämna krediter till näringsidkare genom företagskrediter, fakturaköp och fakturabelåning. Bolaget ska även bedriva faktura- och inkassoservice samt därmed förenlig verksamhet.