Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara att själv eller genom annat bolag äga och driva fritidsanläggningar med huvudsaklig inriktning mot alpin skidåkning, bedriva resebyrå-, radio- och TV-verksamhet samt att äga och förvalta fast egendom och värdepapper, jämte därmed förenlig verksamhet.
| 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 3 230 450 | 3 109 701 | 2 906 460 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 432 823 | 385 258 | 364 898 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 399 629 | 316 415 | 355 604 |
| Årets resultat (tkr) | 311 475 | 228 980 | 252 870 |
| Summa tillgångar (tkr) | 4 613 193 | 4 107 635 | 4 053 122 |
| Antal anställda | 1 137 | 1 081 | 1 080 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 3 230 450 | 3 109 701 | 2 906 460 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 432 823 | 385 258 | 364 898 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 399 629 | 316 415 | 355 604 |
| Årets resultat (tkr) | 311 475 | 228 980 | 252 870 |
| TILLGÅNGAR | 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 3 680 510 | 2 981 679 | 3 061 629 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 932 684 | 1 125 956 | 991 492 |
| Tillgångar (tkr) | 4 613 193 | 4 107 635 | 4 053 122 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 1 441 183 | 1 349 161 | 1 313 415 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | 20 017 | 19 116 | 18 404 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 1 567 648 | 463 509 | 640 566 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 1 584 345 | 2 275 849 | 2 080 737 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 4 613 193 | 4 107 635 | 4 053 122 |
| 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 20 560 | 18 381 | 20 095 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | 3 122 | 4 638 | |
| Löner till övriga anställda (tkr) | 462 836 | 420 507 | 394 375 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | 190 | ||
| Sociala kostnader (tkr) | 196 241 | 180 622 | 163 333 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 235 128 | 210 453 | 203 778 |
| 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 1 137 | 1 081 | 1 080 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 2 841 | 2 877 | 2 691 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 601 | 577 | 535 |
| Vinstmarginal | 13.4% | 12.4% | 12.6% |
| Soliditet | 31.2% | 32.9% | 32.4% |
| Kassalikviditet | 38.1% | 37.7% | 36.0% |
Skistar AB är koncernmoderbolag i en koncern bestående av 33 bolag. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-08.
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara att själv eller genom annat bolag äga och driva fritidsanläggningar med huvudsaklig inriktning mot alpin skidåkning, bedriva resebyrå-, radio- och TV-verksamhet samt att äga och förvalta fast egendom och värdepapper, jämte därmed förenlig verksamhet.