Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget, som är ett allmännyttigt bostadsföretag, har till föremål för sin verksamhet att inom Solna stad förvärva, avyttra, äga, bebygga och förvalta fastigheter eller tomträtter med bostäder, lokaler och därtill hörande kollektiva anordningar.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 163 563 | 150 903 | 150 977 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 27 902 | 21 792 | 41 146 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 26 685 | 20 183 | 38 827 |
| Årets resultat (tkr) | -4 400 | 16 089 | 7 696 |
| Summa tillgångar (tkr) | 755 535 | 644 149 | 628 433 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 163 563 | 150 903 | 150 977 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 27 902 | 21 792 | 41 146 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 26 685 | 20 183 | 38 827 |
| Årets resultat (tkr) | -4 400 | 16 089 | 7 696 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 709 464 | 542 701 | 505 756 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 46 071 | 101 447 | 122 677 |
| Tillgångar (tkr) | 755 535 | 644 149 | 628 433 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 538 629 | 542 573 | 526 484 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 3 000 | 3 000 | |
| Avsättningar (tkr) | 6 001 | 5 628 | 630 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 85 000 | 50 000 | 50 000 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 125 906 | 42 949 | 48 320 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 755 535 | 644 149 | 628 433 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 17.1% | 14.4% | 27.3% |
| Soliditet | 71.3% | 84.6% | 84.1% |
| Kassalikviditet | 36.6% | 236.2% | 253.9% |
Solnabostäder AB ingår i en koncern med 7 bolag. Moderbolag är Bostadsstiftelsen Signalisten I Sol och koncernmoderbolag är Solna Kommun. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget, som är ett allmännyttigt bostadsföretag, har till föremål för sin verksamhet att inom Solna stad förvärva, avyttra, äga, bebygga och förvalta fastigheter eller tomträtter med bostäder, lokaler och därtill hörande kollektiva anordningar.