Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva kraftverksrörelse, producera och sälja elektrisk energi, äga och förvalta fast och lös egendom samt samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 850 911 | 2 653 647 | 3 984 350 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 483 184 | 1 373 509 | 3 055 399 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 550 653 | 1 478 314 | 3 204 792 |
| Årets resultat (tkr) | 195 980 | 632 962 | 1 852 537 |
| Summa tillgångar (tkr) | 10 408 391 | 10 615 754 | 11 068 611 |
| Antal anställda | 273 | 260 | 263 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 850 911 | 2 653 647 | 3 984 350 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 483 184 | 1 373 509 | 3 055 399 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 550 653 | 1 478 314 | 3 204 792 |
| Årets resultat (tkr) | 195 980 | 632 962 | 1 852 537 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 7 747 214 | 7 543 220 | 7 300 575 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 2 661 177 | 3 072 534 | 3 768 036 |
| Tillgångar (tkr) | 10 408 391 | 10 615 754 | 11 068 611 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 5 039 633 | 5 343 653 | 5 716 285 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 3 878 483 | 4 018 656 | 3 656 787 |
| Avsättningar (tkr) | 631 792 | 631 823 | 631 874 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 858 483 | 621 622 | 1 063 665 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 10 408 391 | 10 615 754 | 11 068 611 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 3 250 | 3 146 | 3 195 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 216 233 | 211 930 | 149 190 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 126 727 | 105 213 | 78 098 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 500 000 | 500 000 | 1 000 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 273 | 260 | 263 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 6 780 | 10 206 | 15 150 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 268 | 1 232 | 876 |
| Vinstmarginal | 26.1% | 51.8% | 76.7% |
| Soliditet | 75.3% | 77.6% | 75.4% |
| Kassalikviditet | 306.9% | 489.4% | 351.7% |
Statkraft Sverige AB ingår i en koncern med 21 bolag. Koncernmoderbolag är Statkraft AS. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall bedriva kraftverksrörelse, producera och sälja elektrisk energi, äga och förvalta fast och lös egendom samt samt därmed förenlig verksamhet.