Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva utveckling, tillverkning, import och försäljning samt tillhandahålla service av utrustning till huvudsakligen livsmedelssektorn, bedriva tillverkning och försäljning av självhäftande etiketter, ävensom idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall som moderbolag i en koncern bedriva verkställande ledning, förvaltning och utföra administrativa tjänster för samtliga i koncernen ingående bolag samt idka därmed förenlig verksamhet. Verksamheten i koncernen skall bedrivas inom butiksutrustning till huvudsakligen livsmedelssektorn.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 366 591 | 411 229 | 405 509 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 168 | 7 723 | -4 881 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 1 121 | 7 841 | -5 037 |
| Årets resultat (tkr) | -566 | 4 612 | -726 |
| Summa tillgångar (tkr) | 176 558 | 201 508 | 196 196 |
| Antal anställda | 82 | 87 | 93 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 366 591 | 411 229 | 405 509 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 168 | 7 723 | -4 881 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 1 121 | 7 841 | -5 037 |
| Årets resultat (tkr) | -566 | 4 612 | -726 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 1 236 | 2 523 | 1 893 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 175 322 | 198 985 | 194 303 |
| Tillgångar (tkr) | 176 558 | 201 508 | 196 196 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 80 900 | 81 466 | 76 854 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 2 629 | 8 351 | 6 379 |
| Avsättningar (tkr) | 736 | 2 006 | 1 216 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 92 293 | 109 685 | 111 747 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 176 558 | 201 508 | 196 196 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 2 449 | 2 251 | 2 274 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 46 358 | 48 453 | 50 229 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 25 451 | 26 074 | 25 317 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 82 | 87 | 93 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 4 471 | 4 727 | 4 360 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 906 | 883 | 837 |
| Vinstmarginal | 0.3% | 1.9% | -1.2% |
| Soliditet | 46.9% | 43.4% | 41.5% |
| Kassalikviditet | 124.0% | 113.9% | 81.1% |
Strongpoint AB ingår i en koncern med 3 bolag. Koncernmoderbolag är StrongPoint ASA. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall bedriva utveckling, tillverkning, import och försäljning samt tillhandahålla service av utrustning till huvudsakligen livsmedelssektorn, bedriva tillverkning och försäljning av självhäftande etiketter, ävensom idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall som moderbolag i en koncern bedriva verkställande ledning, förvaltning och utföra administrativa tjänster för samtliga i koncernen ingående bolag samt idka därmed förenlig verksamhet. Verksamheten i koncernen skall bedrivas inom butiksutrustning till huvudsakligen livsmedelssektorn.