Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Företaget ska bedriva restaurang och cateringverksamhet och handel med livsmedel.
| 2025-06* | 2024-06* | 2023-06* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 20 512 | 20 865 | 19 448 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 2 513 | 3 580 | 3 699 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 596 | 3 680 | 3 700 |
| Årets resultat (tkr) | 2 045 | 2 884 | 2 839 |
| Summa tillgångar (tkr) | 6 829 | 8 596 | 7 351 |
| Antal anställda | 11 | 11 | 12 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-06* | 2024-06* | 2023-06* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 20 512 | 20 865 | 19 448 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 2 513 | 3 580 | 3 699 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 596 | 3 680 | 3 700 |
| Årets resultat (tkr) | 2 045 | 2 884 | 2 839 |
| TILLGÅNGAR | 2025-06* | 2024-06* | 2023-06* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 274 | 598 | 956 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 6 556 | 7 998 | 6 395 |
| Tillgångar (tkr) | 6 829 | 8 596 | 7 351 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-06* | 2024-06* | 2023-06* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 3 095 | 3 549 | 3 165 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 3 734 | 5 046 | 4 186 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 6 829 | 8 596 | 7 351 |
| 2025-06* | 2024-06* | 2023-06* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 2 300 | 2 500 | 2 500 |
| 2025-06* | 2024-06* | 2023-06* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 11 | 11 | 12 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 1 865 | 1 897 | 1 621 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 12.3% | 17.2% | 19.0% |
| Soliditet | 45.3% | 41.3% | 43.1% |
| Kassalikviditet | 143.0% | 142.2% | 132.5% |
Sushi Sho AB ingår i en koncern med 3 bolag. Moderbolag är Sushi Sho Shokunin AB och koncernmoderbolag är Sushi Sho Holding AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-06.
Företaget ska bedriva restaurang och cateringverksamhet och handel med livsmedel.