Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska bedriva tillverkning och försäljning av utrustning till restauranter och storkök, konferenser inom bageri, storkök och restauranter, kapitalförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 126 239 | 116 237 | 93 006 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 27 449 | 31 804 | 22 746 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 28 047 | 36 221 | 26 217 |
| Årets resultat (tkr) | 17 212 | 21 975 | 15 185 |
| Summa tillgångar (tkr) | 161 819 | 167 916 | 139 185 |
| Antal anställda | 33 | 32 | 32 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 126 239 | 116 237 | 93 006 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 27 449 | 31 804 | 22 746 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 28 047 | 36 221 | 26 217 |
| Årets resultat (tkr) | 17 212 | 21 975 | 15 185 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 90 493 | 93 139 | 32 197 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 71 326 | 74 777 | 106 988 |
| Tillgångar (tkr) | 161 819 | 167 916 | 139 185 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 102 290 | 115 078 | 93 103 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 42 663 | 37 350 | 30 412 |
| Avsättningar (tkr) | 3 429 | 3 026 | 2 754 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 13 437 | 12 462 | 12 916 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 161 819 | 167 916 | 139 185 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 12 933 | 11 805 | 12 063 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 5 658 | 6 718 | 5 049 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 20 000 | 30 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 33 | 32 | 32 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 3 825 | 3 632 | 2 906 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 563 | 579 | 535 |
| Vinstmarginal | 21.7% | 27.4% | 24.5% |
| Soliditet | 82.2% | 84.5% | 82.6% |
| Kassalikviditet | 320.2% | 398.7% | 634.1% |
Svenska Bakepartner AB ingår i en koncern med 5 bolag. Koncernmoderbolag är Pizzamaster Invest AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget ska bedriva tillverkning och försäljning av utrustning till restauranter och storkök, konferenser inom bageri, storkök och restauranter, kapitalförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.