Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Aktiebolaget ska bedriva handel med, samt förädla, bebygga och förvalta fastigheter samt driva annan därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 6 799 | 6 903 | 6 119 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 996 | 1 372 | 2 329 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -1 682 | -1 986 | -471 |
| Årets resultat (tkr) | 1 363 | -251 | -1 909 |
| Summa tillgångar (tkr) | 74 676 | 70 931 | 67 988 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 6 799 | 6 903 | 6 119 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 996 | 1 372 | 2 329 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -1 682 | -1 986 | -471 |
| Årets resultat (tkr) | 1 363 | -251 | -1 909 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 54 930 | 58 281 | 61 677 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 19 746 | 12 650 | 6 311 |
| Tillgångar (tkr) | 74 676 | 70 931 | 67 988 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 9 450 | 8 087 | 8 338 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 331 | ||
| Avsättningar (tkr) | 1 | ||
| Långfristiga skulder (tkr) | 62 417 | 59 552 | 56 180 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 2 809 | 3 292 | 3 138 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 74 676 | 70 931 | 67 988 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 14.7% | 19.9% | 38.1% |
| Soliditet | 12.7% | 11.4% | 12.6% |
| Kassalikviditet | 703.0% | 384.3% | 201.1% |
Svimraros AB ingår i en koncern med 77 bolag. Moderbolag är Propulus Market II AB och koncernmoderbolag är Prisma Properties AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Aktiebolaget ska bedriva handel med, samt förädla, bebygga och förvalta fastigheter samt driva annan därmed förenlig verksamhet.