Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolagets verksamhet ska vara att utföra elektriska installationer för industri och förvaltning, samt vid ny- och ombyggnationer och i hushåll. Verksamheten skall även omfatta försäljning av produkter inom den elektriska branschen samt bedriva konsultverksamhet inom bygg- och fastighetsbranschen, samt idka därmed förenlig verksamhet.
| 2026-06* | 2025-06* | 2024-06* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 33 065 | 21 524 | 20 048 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 3 909 | 2 415 | 2 272 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 3 910 | 2 375 | 1 913 |
| Årets resultat (tkr) | 3 064 | 2 287 | 1 466 |
| Summa tillgångar (tkr) | 10 174 | 8 747 | 7 135 |
| Antal anställda | 5 | 4 | 4 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2026-06* | 2025-06* | 2024-06* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 33 065 | 21 524 | 20 048 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 3 909 | 2 415 | 2 272 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 3 910 | 2 375 | 1 913 |
| Årets resultat (tkr) | 3 064 | 2 287 | 1 466 |
| TILLGÅNGAR | 2026-06* | 2025-06* | 2024-06* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 343 | 411 | 480 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 9 831 | 8 336 | 6 655 |
| Tillgångar (tkr) | 10 174 | 8 747 | 7 135 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2026-06* | 2025-06* | 2024-06* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 5 981 | 4 467 | 3 180 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 1 442 | 1 442 | 1 969 |
| Avsättningar (tkr) | 107 | 216 | 216 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 2 644 | 2 622 | 1 770 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 10 174 | 8 747 | 7 135 |
| 2026-06* | 2025-06* | 2024-06* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 1 500 | 1 550 | 1 000 |
| 2026-06* | 2025-06* | 2024-06* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 5 | 4 | 4 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 6 613 | 5 381 | 5 012 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 11.8% | 11.2% | 11.3% |
| Soliditet | 69.0% | 62.9% | 64.4% |
| Kassalikviditet | 371.8% | 317.9% | 376.0% |
Syrmans El AB ingår i en koncern med 2 bolag. Koncernmoderbolag är Syrman Holding And Consulting AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-06.
Bolagets verksamhet ska vara att utföra elektriska installationer för industri och förvaltning, samt vid ny- och ombyggnationer och i hushåll. Verksamheten skall även omfatta försäljning av produkter inom den elektriska branschen samt bedriva konsultverksamhet inom bygg- och fastighetsbranschen, samt idka därmed förenlig verksamhet.