Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva partihandel inom företrädesvis dagligvaruhandel, hotell, restauranger och storkök, uthyrning av lokaler, ägande och förvaltning av lokaler, ägande och förvaltning av aktier samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 549 907 | 533 740 | 536 460 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 35 431 | 36 908 | 36 039 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 36 579 | 38 853 | 37 718 |
| Årets resultat (tkr) | 9 986 | 7 804 | 9 979 |
| Summa tillgångar (tkr) | 182 671 | 166 054 | 169 311 |
| Antal anställda | 33 | 30 | 25 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 549 907 | 533 740 | 536 460 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 35 431 | 36 908 | 36 039 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 36 579 | 38 853 | 37 718 |
| Årets resultat (tkr) | 9 986 | 7 804 | 9 979 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 1 910 | 2 747 | 3 373 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 180 761 | 163 307 | 165 938 |
| Tillgångar (tkr) | 182 671 | 166 054 | 169 311 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 95 731 | 80 826 | 70 170 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 3 800 | 3 800 | 7 000 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 83 140 | 81 428 | 92 141 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 182 671 | 166 054 | 169 311 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 2 006 | 1 984 | 1 656 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 19 462 | 16 012 | 13 811 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 10 776 | 8 597 | 7 521 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 33 | 30 | 25 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 16 664 | 17 791 | 21 458 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 977 | 886 | 920 |
| Vinstmarginal | 6.4% | 6.9% | 6.7% |
| Soliditet | 53.9% | 50.3% | 44.4% |
| Kassalikviditet | 157.5% | 135.2% | 120.7% |
AB Tage Lindblom ingår i en koncern med 48 bolag. Moderbolag är Consivo Group AB (publ) och koncernmoderbolag är Hallqvist AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva partihandel inom företrädesvis dagligvaruhandel, hotell, restauranger och storkök, uthyrning av lokaler, ägande och förvaltning av lokaler, ägande och förvaltning av aktier samt därmed förenlig verksamhet.