Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall idka fabriks- och handelsrörelse företrädesvis inom metallindustrin, uthyrning av industrilokaler samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 163 730 | 190 571 | 200 982 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 10 768 | 12 523 | 12 619 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 10 675 | 12 940 | 12 917 |
| Årets resultat (tkr) | 8 233 | 9 172 | 10 876 |
| Summa tillgångar (tkr) | 96 416 | 136 271 | 136 914 |
| Antal anställda | 50 | 52 | 49 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 163 730 | 190 571 | 200 982 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 10 768 | 12 523 | 12 619 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 10 675 | 12 940 | 12 917 |
| Årets resultat (tkr) | 8 233 | 9 172 | 10 876 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 8 280 | 8 526 | 8 228 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 88 136 | 127 745 | 128 686 |
| Tillgångar (tkr) | 96 416 | 136 271 | 136 914 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 54 999 | 46 765 | 37 594 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 249 | 222 | 131 |
| Avsättningar (tkr) | 2 736 | 2 518 | 2 599 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 6 119 | 7 019 | 7 919 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 32 313 | 79 747 | 88 671 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 96 416 | 136 271 | 136 914 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 2 693 | 2 702 | 2 092 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | 943 | 1 094 | 1 065 |
| Löner till övriga anställda (tkr) | 25 383 | 24 926 | 23 557 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 14 502 | 13 506 | 11 637 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 50 | 52 | 49 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 3 275 | 3 665 | 4 102 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 870 | 812 | 783 |
| Vinstmarginal | 6.6% | 6.6% | 6.3% |
| Soliditet | 57.2% | 34.4% | 27.5% |
| Kassalikviditet | 186.3% | 104.3% | 77.0% |
Texo AB ingår i en koncern med 12 bolag. Koncernmoderbolag är Texo Holding AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall idka fabriks- och handelsrörelse företrädesvis inom metallindustrin, uthyrning av industrilokaler samt därmed förenlig verksamhet.