Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Föremålet för bolagets verksamhet är att driva industriell verksamhet på alla områden, som rör tonteknik och liknande såväl som förvärv, förmedling, marknadsföring och varje slag av användande av patent-, varumärkes- och upphovs- och andra immaterialla rättigheter och bedriva produktion, försäljning och distribution av musik- och grammofonskivor med tillbehör samt bedriva förlagsverksamhet inom musik-, video och filmproduktion eller annan känd media eller i framtiden använd media samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 953 808 | 971 783 | 864 192 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 83 216 | 135 591 | 111 869 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 208 113 | 250 244 | 207 117 |
| Årets resultat (tkr) | 253 448 | 266 234 | 221 380 |
| Summa tillgångar (tkr) | 819 497 | 769 552 | 757 263 |
| Antal anställda | 92 | 94 | 97 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 953 808 | 971 783 | 864 192 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 83 216 | 135 591 | 111 869 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 208 113 | 250 244 | 207 117 |
| Årets resultat (tkr) | 253 448 | 266 234 | 221 380 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 289 351 | 282 597 | 284 369 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 530 146 | 486 955 | 472 894 |
| Tillgångar (tkr) | 819 497 | 769 552 | 757 263 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 280 608 | 293 159 | 246 926 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | 74 059 | 76 860 | 73 027 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 464 830 | 399 533 | 437 310 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 819 497 | 769 552 | 757 263 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 6 096 | 7 239 | 5 665 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | 1 840 | 2 088 | 1 310 |
| Löner till övriga anställda (tkr) | 58 774 | 57 229 | 63 220 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | 6 003 | 6 163 | 4 724 |
| Sociala kostnader (tkr) | 29 116 | 32 172 | 33 946 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 92 | 94 | 97 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 10 367 | 10 338 | 8 909 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 107 | 1 116 | 1 122 |
| Vinstmarginal | 8.7% | 13.9% | 12.9% |
| Soliditet | 34.2% | 38.1% | 32.6% |
| Kassalikviditet | 113.6% | 121.7% | 108.0% |
Universal Music AB ingår i en koncern med 10 bolag. Moderbolag är Universal International Music BV och koncernmoderbolag är Universal Music Group NV. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Föremålet för bolagets verksamhet är att driva industriell verksamhet på alla områden, som rör tonteknik och liknande såväl som förvärv, förmedling, marknadsföring och varje slag av användande av patent-, varumärkes- och upphovs- och andra immaterialla rättigheter och bedriva produktion, försäljning och distribution av musik- och grammofonskivor med tillbehör samt bedriva förlagsverksamhet inom musik-, video och filmproduktion eller annan känd media eller i framtiden använd media samt därmed förenlig verksamhet.