Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall äga och förvalta aktier och andelar ävensom idka därmed förenlig verksamhet samt bedriva utveckling av dotterbolag, administration, finansiering, leasing av maskiner inom verkstadsindustrin samt fordon, men ej sådan verksamhet som avses i lag om kreditaktiebolag och lag om bankaktiebolag.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 4 004 | 3 898 | 4 993 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -17 425 | -19 373 | -17 239 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 185 250 | 41 589 | -18 251 |
| Årets resultat (tkr) | 182 392 | 74 030 | 6 904 |
| Summa tillgångar (tkr) | 1 171 601 | 1 167 759 | 1 155 751 |
| Antal anställda | 8 | 6 | 5 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 4 004 | 3 898 | 4 993 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -17 425 | -19 373 | -17 239 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 185 250 | 41 589 | -18 251 |
| Årets resultat (tkr) | 182 392 | 74 030 | 6 904 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 1 031 142 | 1 047 743 | 1 087 810 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 140 459 | 120 016 | 67 941 |
| Tillgångar (tkr) | 1 171 601 | 1 167 759 | 1 155 751 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 595 130 | 460 738 | 398 709 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 27 762 | 30 689 | 40 404 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 30 000 | 214 129 | 242 007 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 518 709 | 462 203 | 474 631 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 1 171 601 | 1 167 759 | 1 155 751 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 2 078 | 2 059 | 2 091 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 7 222 | 5 979 | 5 379 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 3 023 | 4 087 | 3 966 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 110 000 | 48 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 8 | 6 | 5 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 501 | 650 | 999 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 540 | 2 021 | 2 287 |
| Vinstmarginal | -435.2% | -497.0% | -345.3% |
| Soliditet | 52.5% | 41.4% | 37.0% |
| Kassalikviditet | 27.1% | 26.0% | 14.3% |
Vätterleden Holding AB ingår i en koncern med 91 bolag. Koncernmoderbolag är AB N.O. Jönsson. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall äga och förvalta aktier och andelar ävensom idka därmed förenlig verksamhet samt bedriva utveckling av dotterbolag, administration, finansiering, leasing av maskiner inom verkstadsindustrin samt fordon, men ej sådan verksamhet som avses i lag om kreditaktiebolag och lag om bankaktiebolag.