Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Föremålet för bolagets verksamhet är att - direkt eller indirekt genom hel- eller delägda dotterbolag - äga, exploatera, utveckla, förvalta och försälja fast egendom samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 52 211 | 42 640 | 25 709 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 4 709 | 1 825 | 1 641 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -7 461 | -27 622 | -12 817 |
| Årets resultat (tkr) | 202 | -25 283 | -12 817 |
| Summa tillgångar (tkr) | 718 906 | 719 455 | 634 002 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 52 211 | 42 640 | 25 709 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 4 709 | 1 825 | 1 641 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -7 461 | -27 622 | -12 817 |
| Årets resultat (tkr) | 202 | -25 283 | -12 817 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 569 450 | 600 532 | 625 044 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 149 456 | 118 923 | 8 958 |
| Tillgångar (tkr) | 718 906 | 719 455 | 634 002 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 52 994 | 221 982 | 322 213 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 489 553 | 492 609 | |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 176 359 | 4 864 | 311 789 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 718 906 | 719 455 | 634 002 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 169 190 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 9.0% | 4.3% | 6.4% |
| Soliditet | 7.4% | 30.9% | 50.8% |
| Kassalikviditet | 84.8% | 2445.0% | 2.9% |
Vasakronan Sthlmhub AB ingår i en koncern med 84 bolag. Moderbolag är AP Fastigheter AB och koncernmoderbolag är Vasakronan Holding AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Föremålet för bolagets verksamhet är att - direkt eller indirekt genom hel- eller delägda dotterbolag - äga, exploatera, utveckla, förvalta och försälja fast egendom samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.