Hitta.se

Information

  • Organisationsnummer:

    556905-1070
  • Bolagsform:

    Aktiebolag
  • VD:

    Mats Karl Claesson
  • Bolaget registrerat:

    2012-09-27
  • F-skatt:

    Registrerad
  • Moms:

    Registrerad (SE556905107001)
Okänd kreditvärdighet
Kreditbetyg från Dun & BradstreetOkänd kreditvärdighet. Ta reda på rating här.

Kontaktuppgifter

Nyckeltal

2025-12*2024-12*2023-12*
Omsättning (tkr)648 267567 839512 641
Rörelseresultat, EBIT (tkr)71 64254 25851 726
Resultat efter finansnetto (tkr)72 51655 87352 658
Årets resultat (tkr)57 34644 16641 601
Summa tillgångar (tkr)162 807137 432126 525
Antal anställda840775775
Gå till Dun & Bradstreets informationssida.

Hur kreditvärdigt är bolaget du tittar på?

Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.

Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:

  • Ska inleda ett samarbete eller skriva avtal
  • Ska besluta om en ny eller befintlig kunds kreditvillkor
  • Vill säkerställa att leverantören är stabil
  • Vill fatta automatiserade kreditbeslut

Vad du får reda på:

  • Riskklass, kreditbetyg- och limit
  • Betalningsanmärkningar
  • Styrelse och ägarstruktur
  • Historik och finansiell utveckling

Ta en kreditupplysning på detta företag

Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar

Årsredovisningar Veteranpoolen AB

Årsredovisning 2025-12
Årsredovisning 2024-12
Årsredovisning 2023-12
Årsredovisning 2022-12
Årsredovisning 2021-12
Årsredovisning 2020-12
Årsredovisning 2019-12
Årsredovisning 2018-12
Årsredovisning 2017-12
Årsredovisning 2016-12
Årsredovisning 2015-12

Bolagets redovisning

Resultaträkning (TKR)

2025-12*2024-12*2023-12*
Omsättning (tkr)648 267567 839512 641
Rörelseresultat, EBIT (tkr)71 64254 25851 726
Resultat efter finansnetto (tkr)72 51655 87352 658
Årets resultat (tkr)57 34644 16641 601

Balansräkning (TKR)

TILLGÅNGAR2025-12*2024-12*2023-12*
Anläggningstillgångar (tkr)2 3812 6443 098
Omsättningstillgångar (tkr)160 426134 788123 427
Tillgångar (tkr)162 807137 432126 525
SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR2025-12*2024-12*2023-12*
Eget kapital (tkr)75 07762 78158 633
Obeskattade reserver (tkr)
Avsättningar (tkr)1 5001 500
Långfristiga skulder (tkr)
Kortfristiga skulder (tkr)86 23173 15167 892
Skulder och eget kapital (tkr)162 807137 432126 525

Löner och utdelningar (TKR)

2025-12*2024-12*2023-12*
Löner till styrelse & VD (tkr)
Varav tantiem till styrelse & VD (tkr)
Löner till övriga anställda (tkr)295 864266 586241 091
Varav resultatlön till övriga anställda (tkr)
Sociala kostnader (tkr)48 64244 18742 553
Utdelning till aktieägare (tkr)67 34645 04240 037

Nyckeltal

2025-12*2024-12*2023-12*
Antal anställda840775775
Omsättning per anställd (tkr)772733661
Personalkostnader per anställd (tkr)410401366
Vinstmarginal11.1%9.6%10.1%
Soliditet46.1%45.7%46.3%
Kassalikviditet185.4%183.8%181.1%

Befattningshavare

Exekutiva befattningar

Styrelsemedlemmar

Tillsynsbefattningar

Firmatecknare

Firman tecknas av styrelsen.Firman tecknas av.Claesson, Mats Karl.i förening med en av.ledamöterna.Firman tecknas två i förening av.ledamöterna.Dessutom har verkställande direktören rätt att teckna firmanbeträffande löpande förvaltningsåtgärder.

Styrelser och befattningshavare

Könsfördelning & medelålder i styrelsen

54 år

Koncernstruktur Veteranpoolen AB

Veteranpoolen AB är koncernmoderbolag i en koncern bestående av 3 bolag. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.

Karta och andra adresser

Norra Hamngatan 4, 411 14 Göteborg

Karta och andra adresser

Norra Hamngatan 4, 411 14 Göteborg

Veteranpoolen AB har verksamhet på Norra Hamngatan 4, Göteborg. 

Veteranpoolen AB har 97 andra verksamheter i Sverige. Det som ligger närmast Göteborgskontoret är Veteranpoolen AB i Göteborg.

Svensk Näringsgrensindelning - SNI

Föremålet för bolagets verksamhet är uthyrning av personal och därmed förenlig verksamhet.

  • 78201 - Personaluthyrning
  • 96990 - Diverse övriga konsumenttjänster
  • 43320 - Byggnadssnickeriarbeten