Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska bedriva import och försäljning av vin och andra alkoholhaltiga drycker samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 73 163 | 58 368 | 42 086 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 3 132 | 1 568 | 44 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 3 168 | 1 456 | -77 |
| Årets resultat (tkr) | 1 897 | 1 125 | 23 |
| Summa tillgångar (tkr) | 30 908 | 29 668 | 19 655 |
| Antal anställda | 2 | 2 | 2 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 73 163 | 58 368 | 42 086 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 3 132 | 1 568 | 44 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 3 168 | 1 456 | -77 |
| Årets resultat (tkr) | 1 897 | 1 125 | 23 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | |||
| Omsättningstillgångar (tkr) | 30 908 | 29 668 | 19 655 |
| Tillgångar (tkr) | 30 908 | 29 668 | 19 655 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 7 041 | 5 703 | 4 578 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 2 636 | 1 933 | 1 934 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 21 230 | 22 030 | 13 143 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 30 908 | 29 668 | 19 655 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 413 | 1 474 | 1 294 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 767 | 707 | 653 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 1 251 | 1 206 | 1 026 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 900 | 560 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 2 | 2 | 2 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 36 582 | 29 184 | 21 043 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 716 | 1 694 | 1 487 |
| Vinstmarginal | 4.3% | 2.7% | 0.1% |
| Soliditet | 28.9% | 23.9% | 30.4% |
| Kassalikviditet | 90.2% | 75.7% | 67.8% |
Vintedge AB ingår i en koncern med 12 bolag. Moderbolag är Oenoforos Arcadia Ageon AB och koncernmoderbolag är Paulim SA. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget ska bedriva import och försäljning av vin och andra alkoholhaltiga drycker samt därmed förenlig verksamhet.