Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
"Föremålet för bolagets verksamhet är konstruktion och tillverkning av lastbärande stålkonstruktioner (bärverksdelar), skärning och bockning, CNC-bearbetning, svetsning och lödning, målning och blästring samt montage och logistiklösningar, inom ramen för legotillverkning eller egenutvecklade produkter. Verksamheten bedrivs inom verkstadsmekanisk industri samt därmed förenlig verksamhet."
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 58 953 | 51 928 | 53 499 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 2 592 | 2 814 | 2 846 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 442 | 2 628 | 2 660 |
| Årets resultat (tkr) | 1 319 | 948 | 1 580 |
| Summa tillgångar (tkr) | 19 576 | 20 149 | 18 670 |
| Antal anställda | 32 | 30 | 28 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 58 953 | 51 928 | 53 499 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 2 592 | 2 814 | 2 846 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 442 | 2 628 | 2 660 |
| Årets resultat (tkr) | 1 319 | 948 | 1 580 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 4 047 | 4 201 | 3 372 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 15 529 | 15 947 | 15 298 |
| Tillgångar (tkr) | 19 576 | 20 149 | 18 670 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 4 709 | 4 391 | 5 443 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 3 363 | 2 607 | 2 503 |
| Avsättningar (tkr) | 187 | ||
| Långfristiga skulder (tkr) | 1 944 | 1 101 | 2 329 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 9 559 | 12 050 | 8 208 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 19 576 | 20 149 | 18 670 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 1 000 | 1 000 | 2 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 32 | 30 | 28 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 1 842 | 1 731 | 1 911 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 4.4% | 5.4% | 5.3% |
| Soliditet | 36.4% | 31.1% | 38.8% |
| Kassalikviditet | 79.9% | 79.7% | 113.1% |
Wme Mechanics AB ingår i en koncern med 2 bolag. Koncernmoderbolag är Wm&e South Holding AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
"Föremålet för bolagets verksamhet är konstruktion och tillverkning av lastbärande stålkonstruktioner (bärverksdelar), skärning och bockning, CNC-bearbetning, svetsning och lödning, målning och blästring samt montage och logistiklösningar, inom ramen för legotillverkning eller egenutvecklade produkter. Verksamheten bedrivs inom verkstadsmekanisk industri samt därmed förenlig verksamhet."