Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att idka tillverkning av och handel med produkter för hälsovård, sjukvård och friskvård, att idka finansrörelse, att äga och förvalta fast och lös egendom, däribland aktier och andelar i andra företag, samt att utföra annan med någon av nämnda rörelsegrenar sammanhängande verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 283 749 000 | 225 240 000 | 192 505 000 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 45 793 000 | 41 228 000 | 35 598 000 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 65 114 000 | 63 989 000 | 82 755 000 |
| Årets resultat (tkr) | 48 284 000 | 42 862 000 | 71 713 000 |
| Summa tillgångar (tkr) | 457 912 000 | 446 798 000 | 365 256 000 |
| Antal anställda | 7 339 | 7 543 | 7 248 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 283 749 000 | 225 240 000 | 192 505 000 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 45 793 000 | 41 228 000 | 35 598 000 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 65 114 000 | 63 989 000 | 82 755 000 |
| Årets resultat (tkr) | 48 284 000 | 42 862 000 | 71 713 000 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 409 726 000 | 382 232 000 | 328 040 000 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 48 186 000 | 64 566 000 | 37 216 000 |
| Tillgångar (tkr) | 457 912 000 | 446 798 000 | 365 256 000 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 321 849 000 | 305 665 000 | 262 803 000 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 70 727 000 | 66 839 000 | 61 215 000 |
| Avsättningar (tkr) | 2 968 000 | 3 350 000 | 3 651 000 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 31 773 000 | 31 045 000 | 13 314 000 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 30 595 000 | 39 899 000 | 24 273 000 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 457 912 000 | 446 798 000 | 365 256 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 99 000 | ||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 6 027 000 | 5 960 000 | 5 555 000 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 3 032 000 | 3 178 000 | 3 647 000 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 7 339 | 7 543 | 7 248 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 38 663 | 29 861 | 26 560 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 248 | 1 211 | 1 270 |
| Vinstmarginal | 16.1% | 18.3% | 18.5% |
| Soliditet | 81.4% | 79.2% | 84.0% |
| Kassalikviditet | 70.1% | 95.9% | 62.2% |
Astrazeneca AB ingår i en koncern med 24 bolag. Koncernmoderbolag är AstraZeneca Plc. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att idka tillverkning av och handel med produkter för hälsovård, sjukvård och friskvård, att idka finansrörelse, att äga och förvalta fast och lös egendom, däribland aktier och andelar i andra företag, samt att utföra annan med någon av nämnda rörelsegrenar sammanhängande verksamhet.