Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolagets verksamhet skall avse att - självt eller genom innehav av aktier eller andelar i andra företag - driva handel med personvagnar och därtill hörande reservdelar och tillbehör samt därmed förenlig verksamhet i Sverige.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 23 008 764 | 28 267 827 | 20 871 637 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -513 | 357 048 | 165 419 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 6 946 | 143 672 | 133 695 |
| Årets resultat (tkr) | 5 206 | 79 343 | 91 866 |
| Summa tillgångar (tkr) | 2 269 384 | 2 678 459 | 6 413 506 |
| Antal anställda | 118 | 119 | 115 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 23 008 764 | 28 267 827 | 20 871 637 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -513 | 357 048 | 165 419 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 6 946 | 143 672 | 133 695 |
| Årets resultat (tkr) | 5 206 | 79 343 | 91 866 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 709 722 | 789 303 | 4 449 440 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 1 559 662 | 1 889 156 | 1 964 066 |
| Tillgångar (tkr) | 2 269 384 | 2 678 459 | 6 413 506 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 1 033 078 | 1 027 252 | 947 441 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | 388 461 | 367 043 | 215 740 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 112 381 | 93 406 | 2 472 419 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 735 464 | 1 190 758 | 2 777 906 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 2 269 384 | 2 678 459 | 6 413 506 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 2 316 | 2 340 | 2 350 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 101 079 | 97 770 | 121 477 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 77 372 | 74 632 | 81 317 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 118 | 119 | 115 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 194 990 | 237 545 | 181 492 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 532 | 1 468 | 1 784 |
| Vinstmarginal | 0.0% | 1.3% | 0.8% |
| Soliditet | 45.5% | 38.4% | 14.8% |
| Kassalikviditet | 209.3% | 156.3% | 68.9% |
Volvo Car Sverige AB ingår i en koncern med 129 bolag. Moderbolag är Volvo Personvagnar AB och koncernmoderbolag är Zhejiang Geely Holding Group Co Ltd. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolagets verksamhet skall avse att - självt eller genom innehav av aktier eller andelar i andra företag - driva handel med personvagnar och därtill hörande reservdelar och tillbehör samt därmed förenlig verksamhet i Sverige.