Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Föremålet för bolagets verksamhet är import, export och handel med industri-, VVS- och elarmatur samt äga och förvalta värdepapper, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 433 580 | 457 984 | 493 345 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 24 674 | 48 213 | 62 961 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 30 400 | 52 358 | 90 166 |
| Årets resultat (tkr) | -1 386 | 554 | 37 740 |
| Summa tillgångar (tkr) | 378 854 | 379 332 | 441 798 |
| Antal anställda | 91 | 92 | 92 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 433 580 | 457 984 | 493 345 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 24 674 | 48 213 | 62 961 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 30 400 | 52 358 | 90 166 |
| Årets resultat (tkr) | -1 386 | 554 | 37 740 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 132 303 | 140 752 | 150 372 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 246 551 | 238 580 | 291 426 |
| Tillgångar (tkr) | 378 854 | 379 332 | 441 798 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 195 010 | 196 396 | 195 843 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 5 038 | 5 594 | 8 021 |
| Avsättningar (tkr) | 4 481 | 735 | 683 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 174 325 | 176 607 | 237 251 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 378 854 | 379 332 | 441 798 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 429 | 1 369 | 2 473 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 63 451 | 50 531 | 56 993 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 33 752 | 31 949 | 31 218 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 91 | 92 | 92 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 4 765 | 4 978 | 5 362 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 084 | 911 | 986 |
| Vinstmarginal | 5.7% | 10.5% | 12.8% |
| Soliditet | 52.4% | 52.8% | 45.6% |
| Kassalikviditet | 110.5% | 102.5% | 95.0% |
Armatec AB ingår i en koncern med 81 bolag. Moderbolag är Flow Technology EGR AB och koncernmoderbolag är Neudi Holding AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Föremålet för bolagets verksamhet är import, export och handel med industri-, VVS- och elarmatur samt äga och förvalta värdepapper, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.