Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolagets verksamhet är att, direkt eller indirekt, bedriva ekonomisk'och/eller teknisk förvaltning, redovisning, utbildning, ej tillståndspliktig försäkringsrörelse och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 125 609 | 122 714 | 104 864 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 10 663 | 15 962 | 14 853 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 11 750 | 17 410 | 15 514 |
| Årets resultat (tkr) | 9 137 | 13 357 | 430 |
| Summa tillgångar (tkr) | 1 138 439 | 987 048 | 1 179 140 |
| Antal anställda | 98 | 78 | 80 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 125 609 | 122 714 | 104 864 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 10 663 | 15 962 | 14 853 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 11 750 | 17 410 | 15 514 |
| Årets resultat (tkr) | 9 137 | 13 357 | 430 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 42 484 | 45 352 | 67 186 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 1 095 955 | 941 696 | 1 111 954 |
| Tillgångar (tkr) | 1 138 439 | 987 048 | 1 179 140 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 96 884 | 87 746 | 75 009 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | 446 | 533 | 719 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 1 041 110 | 898 770 | 1 103 413 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 1 138 439 | 987 048 | 1 179 140 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 512 | 1 475 | 1 433 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 50 607 | 45 300 | 35 413 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 22 530 | 19 646 | 15 594 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 98 | 78 | 80 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 1 282 | 1 573 | 1 311 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 762 | 852 | 656 |
| Vinstmarginal | 8.5% | 13.0% | 14.2% |
| Soliditet | 8.5% | 8.9% | 6.4% |
| Kassalikviditet | 105.3% | 104.8% | 100.8% |
Fastum AB ingår i en koncern med 8 bolag. Moderbolag är Fastum Holding AB och koncernmoderbolag är Fastumgruppen Invest AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolagets verksamhet är att, direkt eller indirekt, bedriva ekonomisk'och/eller teknisk förvaltning, redovisning, utbildning, ej tillståndspliktig försäkringsrörelse och därmed förenlig verksamhet.