Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska bedriva forskning och utveckling, produktion, marknadsföring samt handel med tobaksvaror och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 3 022 | 827 089 | 479 483 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 2 026 | 730 223 | 377 920 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 8 560 | 742 285 | 380 432 |
| Årets resultat (tkr) | 6 797 | 1 815 | 343 |
| Summa tillgångar (tkr) | 40 229 | 742 875 | 410 394 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 3 022 | 827 089 | 479 483 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 2 026 | 730 223 | 377 920 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 8 560 | 742 285 | 380 432 |
| Årets resultat (tkr) | 6 797 | 1 815 | 343 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 10 | 11 | |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 40 229 | 742 866 | 410 383 |
| Tillgångar (tkr) | 40 229 | 742 875 | 410 394 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 9 065 | 2 269 | 453 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 31 164 | 740 607 | 409 940 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 40 229 | 742 875 | 410 394 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 67.0% | 88.3% | 78.8% |
| Soliditet | 22.5% | 0.3% | 0.1% |
| Kassalikviditet | 129.1% | 100.3% | 100.1% |
Nyz AB ingår i en koncern med 34 bolag. Moderbolag är Swedish Match North Europe AB och koncernmoderbolag är Philip Morris International Inc. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget ska bedriva forskning och utveckling, produktion, marknadsföring samt handel med tobaksvaror och därmed förenlig verksamhet.