Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska bedriva verksamhet genom att direkt eller genom dotterbolag utveckla och försälja tekniska lösningar och tjänster för användning i fordon och delar därtill, utveckla och försälja system för aktiv säkerhet och självkörande fordon samt genom annan därmed förenlig verksamhet. Vidare ska bolaget direkt eller indirekt äga och förvalta aktier eller andelar i andra företag samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 798 552 | 799 365 | 140 512 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 108 653 | -832 057 | -1 524 098 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 48 469 | -900 433 | -1 548 954 |
| Årets resultat (tkr) | 34 843 | -729 635 | -1 234 700 |
| Summa tillgångar (tkr) | 1 946 121 | 2 234 178 | 1 804 508 |
| Antal anställda | 577 | 551 | 510 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 798 552 | 799 365 | 140 512 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 108 653 | -832 057 | -1 524 098 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 48 469 | -900 433 | -1 548 954 |
| Årets resultat (tkr) | 34 843 | -729 635 | -1 234 700 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 1 510 322 | 1 765 108 | 1 622 940 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 435 799 | 469 070 | 181 568 |
| Tillgångar (tkr) | 1 946 121 | 2 234 178 | 1 804 508 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 114 209 | 79 366 | 379 001 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 1 831 912 | 2 154 812 | 1 425 507 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 1 946 121 | 2 234 178 | 1 804 508 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 6 065 | 6 725 | 4 910 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | 2 040 | 2 977 | 655 |
| Löner till övriga anställda (tkr) | 488 770 | 474 343 | 450 136 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 249 596 | 218 251 | 164 342 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 577 | 551 | 510 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 3 117 | 1 451 | 276 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 294 | 1 275 | 1 216 |
| Vinstmarginal | 6.0% | -104.1% | -1084.7% |
| Soliditet | 5.9% | 3.5% | 21.0% |
| Kassalikviditet | 23.8% | 21.8% | 12.7% |
Zenseact AB ingår i en koncern med 129 bolag. Moderbolag är Volvo Personvagnar AB och koncernmoderbolag är Zhejiang Geely Holding Group Co Ltd. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget ska bedriva verksamhet genom att direkt eller genom dotterbolag utveckla och försälja tekniska lösningar och tjänster för användning i fordon och delar därtill, utveckla och försälja system för aktiv säkerhet och självkörande fordon samt genom annan därmed förenlig verksamhet. Vidare ska bolaget direkt eller indirekt äga och förvalta aktier eller andelar i andra företag samt därmed förenlig verksamhet.