Hitta.se

Stålarp Rosendal 105

305 75,Getinge,Halmstad Hallands län

Adress i Rävinge i Getinge i Hallands län. Se företag skrivna på adressen och vilka personer som bor på Stålarp Rosendal 105.

Hitta hit

Mer information om Stålarp Rosendal 105 och området

En villa byggd 1975

På adressen finns en villa byggd 1975. Huset är 115 kvadratmeter (ej inräknat biytor såsom garage, källarutrymmen etc.), vilket är mindre än de flesta av grannhusen i Getinge.

Bolån i Getinge - räkna på din boendekostnad

Genomsnittlig ränta föregående månad (jul 2025) för ett bolån med 3 månaders bunden ränta: 2.89%.

Räkna på ditt bolån!

Bolåneränta du får hos oss är individuell och kan skilja sig från den genomsnittliga räntan. Din ränta baseras bland annat på storleken på ditt bolån, värdet på din bostad och hur stor del av dina bankaffärer du har hos oss.


Det här räkneexemplet visar den effektiva räntan för ett bolån. Den effektiva räntan är den totala årskostnaden för ditt bolån inklusive amortering, ränta och andra eventuella avgifter. För ett lån på 1 000 000 kronor är den effektiva räntan 2.93% (jul 2025).


Beräkningen är gjord utifrån konsumentverkets riktlinjer och baseras på en 3 mån bunden ränta på 2.89% med lånets löptid på 50 år med rak amortering samt e-låneavi. Det totala beloppet som ska återbetalas är 1 723 704 kronor och den första avbetalningen är 4 075 kronor.

Nordea Logo
Bolån i Getinge

Tomt på ca 2817 kvadratmeter

Tomten, ALLGUSTORP 8:2, är mindre än andra tomter i området.

Se karta med tomtgränser och hur solen rör sig över fastigheten ALLGUSTORP 8:2 vid olika klockslag och årstider.

Boendemiljön i Stålarp Rosendal 105

Boendemiljön i Stålarp Rosendal 105

Stålarp Rosendal 105 ligger i Halmstad

I området kring Stålarp Rosendal 105 bor många i villor och lantbruk som för det mesta är byggda på 1960- och 1970-talet.

Boendemiljön i Stålarp Rosendal 105

Drönarfoton över Rävinge

En drönare har flugit över Rävinge och tagit drönarbilder med 360° helikopterperspektiv. Se bilder över Rävinge eller kolla om ditt hus finns med.

Människorna i Stålarp Rosendal 105

Människorna i Stålarp Rosendal 105

Singel och flergenerationshushåll med låga inkomster i villa utanför småorter

Vanliga intressen är jakt, motorcyklar, meka med bilar, motorsport, sportfiska, snickra/måla och bygga, rida, utförsåkning, föreningsverksamhet och ishockey.

Utforska livsstilarna i området i Livsstilskartan.

Familjer med barn i förskoleålder

I Stålarp Rosendal 105 har 24% av familjerna mer än ett barn. Andelen familjer som bara har ett barn är lägre än i resten av kommunen. De flesta barnen är i förskoleålder och 19% av de som bor här är barn under 19 år, vilket är lägre än genomsnittet (22%) för kommunen.

Barn i förskoleålder
Barn i grundskoleålder
Barn i gymnasieålder

Personer med lägre utbildning i privat sektor

Av de som bor i området räknas 50% som högutbildade. 24% har gymnasieutbildning och 5% har endast grundskoleutbildning. 36% arbetar i privat sektor. Av de som är mellan 20 och 64 år förvärvsarbetar 68%.

I området är medelinkomsten lägre

Här är medelinkomsten 23 011 kr, vilket är -16% lägre än snittlönen i Sverige. Personerna i området har i snitt 1 313 919 kr i lån.

-15%

Här i Halmstad betalar man lägre skatt

För de som är folkbokförda i området gäller skattetabell 32. Det innebär att inkomstskatten här är 1,1 procentenheter lägre än genomsnittet i Sverige (skattetabell 33). Om man bor här och har 30 000 kr i lön så får man behålla ca 20 400 kr efter skatt. Är man medlem i Svenska kyrkan så betalar man även kyrkoavgift. Läs mer här!

Skattesatser jämfört med riket

Kommunalskatt

Landstingsskatt

Begravningsavgift

20,98% (-0,67)

10,82% (-0,46)

0,242% (0,00)

Summa

32,042% (-1,13)

Medelålder

Medelåldern i området är 48 år, vilket är högre än medelåldern i Halmstads kommun (48 år) och Sverige (48 år). Jämför man med andra områden i Sverige är singelhushåll och sambor, 65+, överrepresenterade. Andelen pensionärsfamiljer (24%) är lägre än i resten av kommunen.

Centerpartiet är ovanligt starka i området

I valdistriktet röstar man borgerligt. Centerpartiet får 64% fler röster än riksgenomsnittet. Socialdemokraterna är största parti med 26.8% av rösterna.

C+64%

Skolor, grönområden, etc

Skolor, grönområden, etc

1 438 meter från adressen ligger Haspungens Förskola.

Skolor, grönområden, etc

Matbutiker och restauranger

I Halmstad ligger bland annat ICA Nära Oskarström.

Skolor, grönområden, etc

Natur och fritid

Bostaden ligger ca fyra minuters gångväg (392 meter) från vattnet. Närmsta grönområde ligger ca två minuters gångväg (193 meter) från adressen.