Hitta.se

Godegård 349

591 98,Motala,Motala Östergötlands Län

Adress i Godegård i Motala i Östergötlands Län. Se företag skrivna på adressen och vilka personer som bor på godegård 349.

Hitta hit

En villa byggd 1868

På adressen finns en villa byggd 1868. Huset är 195 kvadratmeter (ej inräknat biytor såsom garage, källarutrymmen etc.), vilket är större än de flesta av grannhusen i Motala.

Bolån i Motala - räkna på din boendekostnad

Genomsnittlig ränta föregående månad (jul 2025) för ett bolån med 3 månaders bunden ränta: 2.89%.

Räkna på ditt bolån!

Bolåneränta du får hos oss är individuell och kan skilja sig från den genomsnittliga räntan. Din ränta baseras bland annat på storleken på ditt bolån, värdet på din bostad och hur stor del av dina bankaffärer du har hos oss.


Det här räkneexemplet visar den effektiva räntan för ett bolån. Den effektiva räntan är den totala årskostnaden för ditt bolån inklusive amortering, ränta och andra eventuella avgifter. För ett lån på 1 000 000 kronor är den effektiva räntan 2.93% (jul 2025).


Beräkningen är gjord utifrån konsumentverkets riktlinjer och baseras på en 3 mån bunden ränta på 2.89% med lånets löptid på 50 år med rak amortering samt e-låneavi. Det totala beloppet som ska återbetalas är 1 723 704 kronor och den första avbetalningen är 4 075 kronor.

Nordea Logo
Bolån i Motala

Tomt på ca 9030 kvadratmeter

Tomten, BÅSEBERG 1:3, är mindre än andra tomter i området.

Se karta med tomtgränser och hur solen rör sig över fastigheten BÅSEBERG 1:3 vid olika klockslag och årstider.

Boendemiljön i Godegård 349

Boendemiljön i Godegård 349

godegård 349 ligger i Motala

I området kring godegård 349 bor många i lantbruk och villor som för det mesta är byggda på 1860- och kring sekelskiftet.

Boendemiljön i Godegård 349

Drönarfoton över Godegård

En drönare har flugit över Godegård och tagit drönarbilder med 360° helikopterperspektiv. Se bilder över Godegård eller kolla om ditt hus finns med.

Människorna i Godegård 349

Människorna i Godegård 349

Äldre låg- och medelinkomsttagarfamiljer i villa i glesbygd

Vanliga intressen är jakt, meka med bilar, motorcyklar, motorsport, sportfiska, snickra/måla och bygga, rida, arbeta i trädgården, trav och galopp och antikviteter.

Utforska livsstilarna i området i Livsstilskartan.

Familjer med barn i förskoleålder

I Godegård 349 har 10% av familjerna mer än ett barn. Andelen familjer som bara har ett barn är lägre än i resten av kommunen. De flesta barnen är i förskoleålder och 12% av de som bor här är barn under 19 år, vilket är lägre än genomsnittet (22%) för kommunen.

Barn i förskoleålder
Barn i grundskoleålder
Barn i gymnasieålder

Utbildade med jobb i privat sektor

Av de som bor i området räknas 50% som högutbildade. 24% har gymnasieutbildning och 5% har endast grundskoleutbildning. 25% arbetar i privat sektor. Av de som är mellan 20 och 64 år förvärvsarbetar 50%.

I Godegård är medelinkomsten lägre

Här är medelinkomsten 24 114 kr, vilket är -12% lägre än snittlönen i Sverige. Personerna i området har i snitt 1 220 875 kr i lån.

-11%

Här i Motala betalar man lägre skatt

För de som är folkbokförda i området gäller skattetabell 33. Det innebär att inkomstskatten här är 0,5 procentenheter lägre än genomsnittet i Sverige (skattetabell 33). Om man bor här och har 30 000 kr i lön så får man behålla ca 20 100 kr efter skatt. Är man medlem i Svenska kyrkan så betalar man även kyrkoavgift. Läs mer här!

Skattesatser jämfört med riket

Kommunalskatt

Landstingsskatt

Begravningsavgift

21,70% (0,05)

10,70% (-0,58)

0,242% (0,00)

Summa

32,642% (-0,53)

Hög medelålder i området

Medelåldern i området är 51 år, vilket är högre än medelåldern i Motalas kommun (50 år) och Sverige (48 år). Jämför man med andra områden i Sverige är singelhushåll och sambor, 65+, överrepresenterade. Andelen pensionärsfamiljer (34%) är högre än i resten av kommunen.

Socialdemokraterna är ovanligt starka i Godegård

I valdistriktet röstar man vänster. Socialdemokraterna får 13% fler röster än riksgenomsnittet. Socialdemokraterna är största parti med 32% av rösterna.

S+13%

Skolor, grönområden, etc

Skolor, grönområden, etc

I Motala ligger bland annat Pärlans Förskola.

Skolor, grönområden, etc

Matbutiker och restauranger

I Motala ligger bland annat Slutplattan Prisk 104021 AB.

Skolor, grönområden, etc

Natur och fritid

Bostaden ligger ca sju minuters gångväg (624 meter) från vattnet. Närmsta grönområde ligger ca en minuts gångväg (26 meter) från adressen.