Hitta.se

Klövervägen 16

178 35,Ekerö,Ekerö Stockholms län

Adress i VäsbyEkerö i Stockholms län. Se företag skrivna på adressen och vilka personer som bor på Klövervägen 16.

Hitta hit

Mer information om Klövervägen 16 och området

En villa byggd 1979

På adressen finns en villa byggd 1979. Huset är 132 kvadratmeter (ej inräknat biytor såsom garage, källarutrymmen etc.), vilket är större än de flesta av grannhusen i Ekerö.

Klövervägen 16 har ca 211 potentiella köpare som går på visningar nu.

Utvärdering

211 potentiella
köpare

Bolån på Ekerö - räkna på din boendekostnad

Genomsnittlig ränta föregående månad (mar 2025) för ett bolån med 3 månaders bunden ränta: 3.16%.

Räkna på ditt bolån!

Bolåneränta du får hos oss är individuell och kan skilja sig från den genomsnittliga räntan. Din ränta baseras bland annat på storleken på ditt bolån, värdet på din bostad och hur stor del av dina bankaffärer du har hos oss.


Det här räkneexemplet visar den effektiva räntan för ett bolån. Den effektiva räntan är den totala årskostnaden för ditt bolån inklusive amortering, ränta och andra eventuella avgifter. För ett lån på 1 000 000 kronor är den effektiva räntan 3.21% (mar 2025).


Beräkningen är gjord utifrån konsumentverkets riktlinjer och baseras på en 3 mån bunden ränta på 3.16% med lånets löptid på 50 år med rak amortering samt e-låneavi. Det totala beloppet som ska återbetalas är 1 791 317 kronor och den första avbetalningen är 4 300 kronor.

Nordea Logo
Bolån på Ekerö

Tomt på ca 727 kvadratmeter

Tomten, EKEBYHOV 1:381, är mindre än andra tomter i området.

Se karta med tomtgränser och hur solen rör sig över fastigheten EKEBYHOV 1:381 vid olika klockslag och årstider.

Boendemiljön i Klövervägen 16

Boendemiljön i Klövervägen 16

Klövervägen 16 ligger på Ekerö

I området kring Klövervägen 16 bor många i villor och radhus som för det mesta är byggda på 1960- och 1970-talet.

Boendemiljön i Klövervägen 16

Drönarfoton över Väsby

En drönare har flugit över Väsby och tagit drönarbilder med 360° helikopterperspektiv. Se bilder över Väsby eller kolla om ditt hus finns med.

Människorna i Klövervägen 16

Människorna i Klövervägen 16

Äldre och pensionerade medelinkomsttagarpar utan barn i villa utanför småstäder

Vanliga intressen är lösa korsord eller sudoku, arbeta i trädgården, krukväxter, skattefrågor, värdepapper och värdepappersaffärer, privatekonomiska frågor, kungligheter, föreningsverksamhet, energisparande och golf.

Utforska livsstilarna i området i Livsstilskartan.

Familjer med barn i förskoleålder

I Klövervägen 16 har 15% av familjerna mer än ett barn. Andelen familjer som bara har ett barn är lägre än i resten av kommunen. De flesta barnen är i förskoleålder och 42% av de som bor här är barn under 19 år, vilket är högre än genomsnittet (30%) för kommunen.

Barn i förskoleålder
Barn i grundskoleålder
Barn i gymnasieålder

Utbildade med jobb i privat sektor

Av de som bor i området räknas 50% som högutbildade. 24% har gymnasieutbildning och 5% har endast grundskoleutbildning. 15% arbetar i privat sektor. Av de som är mellan 20 och 64 år förvärvsarbetar 58%.

I Väsby är medelinkomsten högre

Här är medelinkomsten 35 304 kr, vilket är 30% högre än snittlönen i Sverige. Personerna i området har i snitt 2 485 153 kr i lån.

+30%

Här i Ekerö betalar man lägre skatt

För de som är folkbokförda i området gäller skattetabell 32. Det innebär att inkomstskatten här är 1,6 procentenheter lägre än genomsnittet i Sverige (skattetabell 33). Om man bor här och har 30 000 kr i lön så får man behålla ca 20 400 kr efter skatt. Är man medlem i Svenska kyrkan så betalar man även kyrkoavgift. Läs mer här!

Skattesatser jämfört med riket

Kommunalskatt

Landstingsskatt

Begravningsavgift

19,25% (-2,40)

12,08% (0,80)

0,242% (0,00)

Summa

31,572% (-1,60)

Hög medelålder i området

Medelåldern i området är 55 år, vilket är högre än medelåldern i Ekerös kommun (48 år) och Sverige (48 år). Jämför man med andra områden i Sverige är gifta par utan barn, 50-64, överrepresenterade. Andelen pensionärsfamiljer (46%) är högre än i resten av kommunen.

Miljöpartiet är ovanligt starka i Väsby

I valdistriktet röstar man borgerligt. Miljöpartiet får 47% fler röster än riksgenomsnittet. Socialdemokraterna är största parti med 23.3% av rösterna.

MP+47%

Bostadsmarknaden i Väsby

Objekt till salu i Ekerö Knalleborg

Logo url

Se fler objekt till salu i Ekerö Knalleborg

Köp bostad på Knalleborgsvägen 8ATill salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Väsbyvägen 5BTill salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Silverdalsvägen 3Till salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Gustavavägen 92Kommande badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Gustavavägen 74Accepting Bids badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo

Skolor, grönområden, etc

Skolor, grönområden, etc

696 meter från adressen ligger Ekebyhovskyrkan Kyrkans förskola.

Matbutiker och restauranger

Lockas man av restaurangbesök finns Väringgårdens kök och bar och Restaurang Jungfrusund i närheten.

Skolor, grönområden, etc

Natur och fritid

Bostaden ligger ca 13 minuters gångväg (1301 meter) från vattnet. Närmsta grönområde ligger ca en minuts gångväg (30 meter) från adressen.