Valutavägen 2
129 34,Hägersten,Stockholm Stockholms län
Adress i Hägerstensåsen i Hägersten i Stockholms län. Se företag skrivna på adressen och vilka personer som bor på Valutavägen 2.
Städdag på måndagar 08:00-16:00.
Läs mer på stockholm.se
Mer information om Valutavägen 2 och området
Ett flerfamiljshus byggt 1946
Fastigheten på Valutavägen 2 är ett flerfamiljshus byggt 1946.
Bolån i Hägersten - räkna på din boendekostnad
Genomsnittlig ränta föregående månad (feb 2025) för ett bolån med 2 års bunden ränta: 3.15%.
Räkna på ditt bolån!Bolåneräntan du får hos oss är individuell och kan skilja sig från den genomsnittliga räntan. Din ränta baseras bland annat på storleken på ditt bolån, värdet på din bostad och hur stor del av dina bankaffärer du har hos oss.
Det här räkneexemplet visar den effektiva räntan för ett bolån. Den effektiva räntan är den totala årskostnaden för ditt bolån inklusive amortering, ränta och andra eventuella avgifter. För ett lån på 1 000 000 kronor är den effektiva räntan 3.20% (feb 2025).
Beräkningen är gjord utifrån konsumentverkets riktlinjer och baseras på en 2 år bunden ränta på 3.15% med lånets löptid på 50 år med rak amortering samt e-låneavi. Det totala beloppet som ska återbetalas är 1 788 813 kronor och den första avbetalningen är 4 292 kronor.
Boendemiljön i Valutavägen 2
Drönarfoton över Hägerstensåsen
En drönare har flugit över Hägerstensåsen och tagit drönarbilder med 360° helikopterperspektiv. Se bilder över Hägerstensåsen eller kolla om ditt hus finns med.
Människorna i Valutavägen 2
Unga urbana singelhushåll med lägre inkomster i hyresrätt i innerstad eller citynära förort
Vanliga intressen är konst, jämställdhetsfrågor, andra länders kultur, utrikespolitik, inrikespolitik, litteratur, modenyheter, följa populära tv-serier, vidareutbildning/gå på kurser och meditation/yoga mm.
Utforska livsstilarna i området i Livsstilskartan.
Familjer med barn i förskoleålder
I Valutavägen 2 har 0% av familjerna mer än ett barn. Andelen familjer som bara har ett barn är lägre än i resten av kommunen. De flesta barnen är i förskoleålder och 1% av de som bor här är barn under 19 år, vilket är lägre än genomsnittet (21%) för kommunen.
Utbildade med jobb i privat sektor
Av de som bor i området räknas 50% som högutbildade. 24% har gymnasieutbildning och 5% har endast grundskoleutbildning. 30% arbetar i privat sektor. Av de som är mellan 20 och 64 år förvärvsarbetar 72%.
I Hägerstensåsen är medelinkomsten lägre
Här är medelinkomsten
Här i Stockholm betalar man lägre skatt
För de som är folkbokförda i området gäller skattetabell 30. Det innebär att inkomstskatten här är 3,1 procentenheter lägre än genomsnittet i Sverige (skattetabell 33). Om man bor här och har 30 000 kr i lön så får man behålla ca 21 000 kr efter skatt. Är man medlem i Svenska kyrkan så betalar man även kyrkoavgift. Läs mer här!
Skattesatser jämfört med riket
Kommunalskatt
Landstingsskatt
Begravningsavgift
17,90% (-3,75)
12,08% (0,80)
0,075% (-0,17)
Summa
30,055% (-3,12)
Låg medelålder i området
Medelåldern i området är 42 år, vilket är lägre än medelåldern i Stockholms kommun (45 år) och Sverige (48 år). Jämför man med andra områden i Sverige är singelhushåll och sambor, 20-34, överrepresenterade. Andelen pensionärsfamiljer (34%) är högre än i resten av kommunen.
Vänsterpartiet är ovanligt starka i Hägerstensåsen
I valdistriktet röstar man vänster. Vänsterpartiet får 171% fler röster än riksgenomsnittet. Socialdemokraterna är största parti med 25.9% av rösterna.

Bostadsmarknaden i Hägerstensåsen
Se fler objekt till salu i Örnsberg/Axelsberg
Skolor, grönområden, etc
292 meter från adressen ligger Gläntans Förskola.
Matbutiker och restauranger
Bara elva minuters promenad bort ligger närmsta livsmedelsbutik, Coop Västertorp på Störtloppsvägen 17.
Lockas man av restaurangbesök finns Viet Bistro Handelsbolag och Golfbaren Aspudden i närheten.