Hitta.se

Hjortängsvägen 44

132 44,Saltsjö-Boo,Nacka Stockholms län

Adress i Eknäs i Saltsjö-Boo i Stockholms län. Se företag skrivna på adressen och vilka personer som bor på Hjortängsvägen 44.

Hitta hit

Mer information om Hjortängsvägen 44 och området

En villa byggd 1990

På adressen finns en villa byggd 1990. Huset är 155 kvadratmeter (ej inräknat biytor såsom garage, källarutrymmen etc.), vilket är större än de flesta av grannhusen i Saltsjö-Boo.

Hjortängsvägen 44 har ca 1612 potentiella köpare som går på visningar nu.

Utvärdering

1612 potentiella
köpare

Bolån i Saltsjö-Boo - räkna på din boendekostnad

Genomsnittlig ränta föregående månad (apr 2025) för ett bolån med 2 års bunden ränta: 3.14%.

Räkna på ditt bolån!

Bolåneränta du får hos oss är individuell och kan skilja sig från den genomsnittliga räntan. Din ränta baseras bland annat på storleken på ditt bolån, värdet på din bostad och hur stor del av dina bankaffärer du har hos oss.


Det här räkneexemplet visar den effektiva räntan för ett bolån. Den effektiva räntan är den totala årskostnaden för ditt bolån inklusive amortering, ränta och andra eventuella avgifter. För ett lån på 1 000 000 kronor är den effektiva räntan 3.19% (apr 2025).


Beräkningen är gjord utifrån konsumentverkets riktlinjer och baseras på en 2 år bunden ränta på 3.14% med lånets löptid på 50 år med rak amortering samt e-låneavi. Det totala beloppet som ska återbetalas är 1 786 308 kronor och den första avbetalningen är 4 283 kronor.

Nordea Logo
Bolån i Saltsjö-Boo

Tomt på ca 958 kvadratmeter

Tomten, BJÖRKNÄS 31:6, är ungefär lika stor som andra tomter i området.

Se karta med tomtgränser och hur solen rör sig över fastigheten BJÖRKNÄS 31:6 vid olika klockslag och årstider.

Boendemiljön i Hjortängsvägen 44

Boendemiljön i Hjortängsvägen 44

Hjortängsvägen 44 ligger i Nacka

I området kring Hjortängsvägen 44 bor många i kedjehus och villor som för det mesta är byggda på 1970- och 1980-talet.

Boendemiljön i Hjortängsvägen 44

Drönarfoton över Eknäs

En drönare har flugit över Eknäs och tagit drönarbilder med 360° helikopterperspektiv. Se bilder över Eknäs eller kolla om ditt hus finns med.

Människorna i Hjortängsvägen 44

Människorna i Hjortängsvägen 44

Medelålders flerbarnsfamiljer med goda inkomster i villaförorter

Vanliga intressen är segling, utförsåkning, längdskidåkning, golf, värdepapper och värdepappersaffärer, näringsliv och samhällsekonomi, gympa och workout, utrikespolitik, andra länders kultur och modenyheter.

Utforska livsstilarna i området i Livsstilskartan.

Familjer med barn i förskoleålder

I Hjortängsvägen 44 har 38% av familjerna mer än ett barn. Andelen familjer som bara har ett barn är högre än i resten av kommunen. De flesta barnen är i förskoleålder och 46% av de som bor här är barn under 19 år, vilket är högre än genomsnittet (28%) för kommunen.

Barn i förskoleålder
Barn i grundskoleålder
Barn i gymnasieålder

Högutbildade med jobb i privat sektor

Av de som bor i området räknas 50% som högutbildade. 24% har gymnasieutbildning och 5% har endast grundskoleutbildning. 43% arbetar i privat sektor. Av de som är mellan 20 och 64 år förvärvsarbetar 72%.

I Eknäs är medelinkomsten högre

Här är medelinkomsten 56 401 kr, vilket är 107% högre än snittlönen i Sverige. Personerna i området har i snitt 2 531 226 kr i lån.

+108%

Här i Nacka betalar man lägre skatt

För de som är folkbokförda i området gäller skattetabell 31. Det innebär att inkomstskatten här är 2,4 procentenheter lägre än genomsnittet i Sverige (skattetabell 33). Om man bor här och har 30 000 kr i lön så får man behålla ca 20 700 kr efter skatt. Är man medlem i Svenska kyrkan så betalar man även kyrkoavgift. Läs mer här!

Skattesatser jämfört med riket

Kommunalskatt

Landstingsskatt

Begravningsavgift

18,43% (-3,22)

12,08% (0,80)

0,242% (0,00)

Summa

30,752% (-2,42)

Låg medelålder i området

Medelåldern i området är 41 år, vilket är lägre än medelåldern i Nackas kommun (47 år) och Sverige (48 år). Jämför man med andra områden i Sverige är gifta par utan barn, 50-64, överrepresenterade. Andelen pensionärsfamiljer (9%) är lägre än i resten av kommunen.

Centerpartiet är ovanligt starka i Eknäs

I valdistriktet röstar man borgerligt. Centerpartiet får 98% fler röster än riksgenomsnittet. Moderaterna är största parti med 32.9% av rösterna.

C+98%

Bostadsmarknaden i Eknäs

Objekt till salu i Eknäs

Logo url

Se fler objekt till salu i Eknäs

Köp bostad på Apollovägen 14GTill salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Hjortängsvägen 24CKommande badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Hjortängsvägen 35BTill salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Venusvägen 14Till salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Kantarellvägen 5Till salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo

Skolor, grönområden, etc

Skolor, grönområden, etc

481 meter från adressen ligger Bågens förskola.

Skolor, grönområden, etc

Matbutiker och restauranger

Närmsta livsmedelsbutik är Stora Coop Orminge på Ormingeplan 3.

Lockas man av restaurangbesök finns Restaurang & Pizzeria Herrgår'n och Catering da Capo i närheten.

Skolor, grönområden, etc

Natur och fritid

Bostaden ligger ca två minuters gångväg (185 meter) från vattnet. Närmsta grönområde ligger ca en minuts gångväg (18 meter) från adressen.

För den träningsintresserade ligger närmsta träningsanläggning, Nordic Wellness Nacka, 8 cykelväg från adressen.