Hitta.se

Sarvstigen 15

181 30,Lidingö,Lidingö Stockholms län

Adress i SticklingeLidingö i Stockholms län. Se företag skrivna på adressen och vilka personer som bor på Sarvstigen 15.

Hitta hit

En villa byggd 1984

På adressen finns en villa byggd 1984. Huset är 150 kvadratmeter (ej inräknat biytor såsom garage, källarutrymmen etc.), vilket är mindre än de flesta av grannhusen i Lidingö.

Sarvstigen 15 har ca 505 potentiella köpare som går på visningar nu.

Utvärdering

505 potentiella
köpare

Bolån på Lidingö - räkna på din boendekostnad

Genomsnittlig ränta föregående månad (apr 2025) för ett bolån med 2 års bunden ränta: 3.14%.

Räkna på ditt bolån!

Bolåneränta du får hos oss är individuell och kan skilja sig från den genomsnittliga räntan. Din ränta baseras bland annat på storleken på ditt bolån, värdet på din bostad och hur stor del av dina bankaffärer du har hos oss.


Det här räkneexemplet visar den effektiva räntan för ett bolån. Den effektiva räntan är den totala årskostnaden för ditt bolån inklusive amortering, ränta och andra eventuella avgifter. För ett lån på 1 000 000 kronor är den effektiva räntan 3.19% (apr 2025).


Beräkningen är gjord utifrån konsumentverkets riktlinjer och baseras på en 2 år bunden ränta på 3.14% med lånets löptid på 50 år med rak amortering samt e-låneavi. Det totala beloppet som ska återbetalas är 1 786 308 kronor och den första avbetalningen är 4 283 kronor.

Nordea Logo
Bolån på Lidingö

Tomt på ca 761 kvadratmeter

Tomten, SARVEN 9, är mindre än andra tomter i området.

Se karta med tomtgränser och hur solen rör sig över fastigheten SARVEN 9 vid olika klockslag och årstider.

Boendemiljön i Sarvstigen 15

Boendemiljön i Sarvstigen 15

Sarvstigen 15 ligger på Lidingö

I området kring Sarvstigen 15 bor många i villor som för det mesta är byggda på 1940- och 1980-talet.

Boendemiljön i Sarvstigen 15

Drönarfoton över Sticklinge

En drönare har flugit över Sticklinge och tagit drönarbilder med 360° helikopterperspektiv. Se bilder över Sticklinge eller kolla om ditt hus finns med.

Människorna i Sarvstigen 15

Människorna i Sarvstigen 15

Äldre med goda inkomster utan barn eller med äldre barn i villa i eftertraktade närförorter kring storstäderna

Vanliga intressen är näringsliv och samhällsekonomi, golf, utförsåkning, värdepapper och värdepappersaffärer, längdskidåkning, utrikespolitik, segling, andra länders kultur, teater och gympa och workout.

Utforska livsstilarna i området i Livsstilskartan.

Familjer med barn i förskoleålder

I Sarvstigen 15 har 40% av familjerna mer än ett barn. Andelen familjer som bara har ett barn är högre än i resten av kommunen. De flesta barnen är i förskoleålder och 34% av de som bor här är barn under 19 år, vilket är högre än genomsnittet (26%) för kommunen.

Barn i förskoleålder
Barn i grundskoleålder
Barn i gymnasieålder

Högutbildade med jobb i privat sektor

Av de som bor i området räknas 50% som högutbildade. 24% har gymnasieutbildning och 5% har endast grundskoleutbildning. 47% arbetar i privat sektor. Av de som är mellan 20 och 64 år förvärvsarbetar 70%.

I Sticklinge är medelinkomsten högre

Här är medelinkomsten 64 854 kr, vilket är 138% högre än snittlönen i Sverige. Personerna i området har i snitt 5 665 005 kr i lån.

+139%

Här i Lidingö betalar man lägre skatt

För de som är folkbokförda i området gäller skattetabell 31. Det innebär att inkomstskatten här är 2,4 procentenheter lägre än genomsnittet i Sverige (skattetabell 33). Om man bor här och har 30 000 kr i lön så får man behålla ca 20 700 kr efter skatt. Är man medlem i Svenska kyrkan så betalar man även kyrkoavgift. Läs mer här!

Skattesatser jämfört med riket

Kommunalskatt

Landstingsskatt

Begravningsavgift

18,49% (-3,16)

12,08% (0,80)

0,242% (0,00)

Summa

30,812% (-2,36)

Hög medelålder i området

Medelåldern i området är 50 år, vilket är högre än medelåldern i Lidingös kommun (49 år) och Sverige (48 år). Jämför man med andra områden i Sverige är gifta par med barn, 35-49, överrepresenterade. Andelen pensionärsfamiljer (28%) är lägre än i resten av kommunen.

Moderaterna är ovanligt starka i Sticklinge

I valdistriktet röstar man borgerligt. Moderaterna får 131% fler röster än riksgenomsnittet. Moderaterna är största parti med 45.8% av rösterna.

M+131%

Bostadsmarknaden i Sticklinge

Objekt till salu i Sticklinge

Logo url

Se fler objekt till salu i Sticklinge

Köp bostad på Karpvägen 25Kommande badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Karpvägen 27Till salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Rödstuguvägen 5Till salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Frisksportarvägen 2Till salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Rödstuguvägen 13BTill salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo

Skolor, grönområden, etc

Skolor, grönområden, etc

Matbutiker och restauranger

Närmsta livsmedelsbutik är Coop Konsum Djursholm på Vendevägen 13.

Lockas man av restaurangbesök finns Djursholms Värdshus och Skafferiet i Ekoparken i närheten.

Skolor, grönområden, etc

Natur och fritid

Bostaden ligger ca sju minuters gångväg (664 meter) från vattnet. Närmsta grönområde ligger ca två minuters gångväg (124 meter) från adressen.