Ultrå 407
896 91,Husum,Örnsköldsvik Västernorrlands län
Adress i Grundsunda i Husum i Västernorrlands län. Se företag skrivna på adressen och vilka personer som bor på Ultrå 407.
Hitta hitMer information om Ultrå 407 och området
En villa byggd 1961
På adressen finns en villa byggd 1961. Huset är 119 kvadratmeter (ej inräknat biytor såsom garage, källarutrymmen etc.), vilket är större än de flesta av grannhusen i Husum.
Bolån i Husum - räkna på din boendekostnad
Genomsnittlig ränta föregående månad (apr 2025) för ett bolån med 2 års bunden ränta: 3.14%.
Räkna på ditt bolån!Bolåneränta du får hos oss är individuell och kan skilja sig från den genomsnittliga räntan. Din ränta baseras bland annat på storleken på ditt bolån, värdet på din bostad och hur stor del av dina bankaffärer du har hos oss.
Det här räkneexemplet visar den effektiva räntan för ett bolån. Den effektiva räntan är den totala årskostnaden för ditt bolån inklusive amortering, ränta och andra eventuella avgifter. För ett lån på 1 000 000 kronor är den effektiva räntan 3.19% (apr 2025).
Beräkningen är gjord utifrån konsumentverkets riktlinjer och baseras på en 2 år bunden ränta på 3.14% med lånets löptid på 50 år med rak amortering samt e-låneavi. Det totala beloppet som ska återbetalas är 1 786 308 kronor och den första avbetalningen är 4 283 kronor.
Tomt på ca 1725 kvadratmeter
Tomten, ULTRÅ 3:19, är mindre än andra tomter i området.
Se karta med tomtgränser och hur solen rör sig över fastigheten ULTRÅ 3:19 vid olika klockslag och årstider.
Boendemiljön i Ultrå 407
Människorna i Ultrå 407
Äldre medelinkomsttagarfamiljer utan barn eller med utflugna barn i villa på småorter och i glesbygd
Vanliga intressen är motorsport, jakt, meka med bilar, snickra/måla och bygga, arbeta i trädgården, motorcyklar, trav och galopp, sportfiska, lösa korsord eller sudoku och krukväxter.
Utforska livsstilarna i området i Livsstilskartan.
Familjer med barn i förskoleålder
I Ultrå 407 har 5% av familjerna mer än ett barn. Andelen familjer som bara har ett barn är lägre än i resten av kommunen. De flesta barnen är i förskoleålder och 9% av de som bor här är barn under 19 år, vilket är lägre än genomsnittet (21%) för kommunen.
Utbildade med jobb i privat sektor
Av de som bor i området räknas 50% som högutbildade. 24% har gymnasieutbildning och 5% har endast grundskoleutbildning. 37% arbetar i privat sektor. Av de som är mellan 20 och 64 år förvärvsarbetar 63%.
I området är medelinkomsten lägre
Här är medelinkomsten
Här i Örnsköldsvik betalar man högre skatt
För de som är folkbokförda i området gäller skattetabell 34. Det innebär att inkomstskatten här är 0,8 procentenheter högre än genomsnittet i Sverige (skattetabell 33). Om man bor här och har 30 000 kr i lön så får man behålla ca 19 800 kr efter skatt. Är man medlem i Svenska kyrkan så betalar man även kyrkoavgift. Läs mer här!
Skattesatser jämfört med riket
Kommunalskatt
Landstingsskatt
Begravningsavgift
22,44% (0,79)
11,29% (0,01)
0,242% (0,00)
Summa
33,972% (0,80)
Låg medelålder i området
Medelåldern i området är 39 år, vilket är lägre än medelåldern i Örnsköldsviks kommun (50 år) och Sverige (48 år). Jämför man med andra områden i Sverige är singelhushåll och sambor, 50-64, överrepresenterade. Andelen pensionärsfamiljer (41%) är högre än i resten av kommunen.
Centerpartiet är ovanligt starka i området
I valdistriktet röstar man borgerligt. Centerpartiet får 82% fler röster än riksgenomsnittet. Socialdemokraterna är största parti med 34.7% av rösterna.

Bostadsmarknaden i området
Se fler objekt till salu i Ultrå
Skolor, grönområden, etc
2 751 meter från adressen ligger Banafjäls förskola.