Charge Node Europé AB

Charge Node Europé AB

ElinstallationerTillverkning av annan elapparaturiMölndal

·

Vi gör det enkelt att ladda elbilar i flerbostadshus, på arbetsplatser och i kommersiella fastigheter. Med vår centraliserade laddteknik och intelligenta effektstyrning bygger vi laddinfrastruktur som skalar med behoven - från första laddpunkten till full täckning på varje parkeringsplats.

ChargeNode erbjuder en helhetslösning: från projektering och installation till smart effektstyrning, debitering och löpande drift. Vi tar hand om hela kedjan så att fastighetsägare, BRF:er och förvaltare kan fokusera på sin kärnverksamhet medan de boende och anställda laddar tryggt och smidigt.

Vår resa började i frustration. Det började med att vår grundare Kristian Sandahl stod och väntade på att ladda sin nya elbil. 5 laddstolpar upptagna med bilar som redan stod färdigladdade men ägarna syntes inte till.

Det ögonblicket väckte beslutsamhet. Det måste finnas ett bättre sätt att öka tillgängligheten på elbilsladdning. Några år senare lanserade ChargeNode sitt första banbrytande och patentsökta laddsystem som förändrade den svenska marknaden.

Idag är ChargeNode Nordens ledande laddoperatör med drift av över 60 000 ladduttag varav nästan hälften nu även är traditionella laddboxar.

Fordon registrerade

Presenterat avBiluppgifter

Senaste införskaffat

Tesla Model Y
Tesla

Totalt antal

18 fordon
Visa alla

Bilder

Ladda upp bilder

(Maximal storlek: 20MB)

Finansiell info

Omsättning

281 789 tkr

Rörelseresultat

6 469 tkr

Vinstmarginal

2.3%

F-skatt

Ja

Momsregistrering

Ja

Antal anställda

42

Org.nr.

559188-1130

Juridiskt namn

Charge Node Europé AB

Moms nummer

SE559188113001

VD

Annika Karolina Abraham

Registreringsdatum

2018-12-29

Bolagsform

Aktiebolag

SNI-bransch

27900·Tillverkning av annan elapparatur
35150·Handel med elektricitet
43210·Elinstallationer
Källor
Kontaktinformationen är regelbundet importerad från Skatteverkets register, Dun & Bradstreet, Value8 och Bolagsverket av hitta.se. Annan information har företaget själv möjligheten att registrera på sin sida.

Branscher