Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Föremålet för bolagets verksamhet är förädling av träråvara och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 14 915 | 16 917 | 19 182 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -1 429 | 294 | 605 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -1 444 | 262 | 559 |
| Årets resultat (tkr) | 286 | 262 | 559 |
| Summa tillgångar (tkr) | 7 196 | 7 125 | 8 904 |
| Antal anställda | 2 | 2 | 2 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 14 915 | 16 917 | 19 182 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -1 429 | 294 | 605 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -1 444 | 262 | 559 |
| Årets resultat (tkr) | 286 | 262 | 559 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 392 | 664 | 1 222 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 6 804 | 6 461 | 7 682 |
| Tillgångar (tkr) | 7 196 | 7 125 | 8 904 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 5 425 | 5 139 | 4 877 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 400 | ||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 1 770 | 1 986 | 3 627 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 7 196 | 7 125 | 8 904 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 949 | 949 | 876 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 419 | 408 | 386 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 2 | 2 | 2 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 7 458 | 8 459 | 9 591 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 684 | 679 | 631 |
| Vinstmarginal | -9.6% | 1.7% | 3.1% |
| Soliditet | 75.4% | 72.1% | 54.8% |
| Kassalikviditet | 237.3% | 188.8% | 157.8% |
Aneby Bark AB ingår i en koncern med 8 bolag. Koncernmoderbolag är Sma Capital AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Föremålet för bolagets verksamhet är förädling av träråvara och därmed förenlig verksamhet.