Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva handel med torvprodukter samt idka därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 121 685 | 92 688 | 88 329 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 7 386 | 6 198 | 8 100 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 6 745 | 6 405 | 6 719 |
| Årets resultat (tkr) | 6 130 | 6 001 | 7 125 |
| Summa tillgångar (tkr) | 83 486 | 56 557 | 68 351 |
| Antal anställda | 8 | 9 | 8 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 121 685 | 92 688 | 88 329 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 7 386 | 6 198 | 8 100 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 6 745 | 6 405 | 6 719 |
| Årets resultat (tkr) | 6 130 | 6 001 | 7 125 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 32 594 | 27 357 | 23 289 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 50 892 | 29 200 | 45 062 |
| Tillgångar (tkr) | 83 486 | 56 557 | 68 351 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 29 638 | 23 508 | 31 790 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 1 000 | 2 159 | |
| Avsättningar (tkr) | 12 693 | 12 657 | 11 007 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 9 003 | 3 632 | 6 243 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 32 153 | 15 760 | 17 152 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 83 486 | 56 557 | 68 351 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 636 | 612 | |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 4 141 | 3 522 | 3 547 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 2 088 | 1 797 | 11 402 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 8 | 9 | 8 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 15 211 | 10 299 | 11 041 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 858 | 659 | 1 869 |
| Vinstmarginal | 6.1% | 6.7% | 9.2% |
| Soliditet | 35.5% | 42.8% | 48.8% |
| Kassalikviditet | 114.2% | 74.2% | 188.3% |
Scanpeat AB ingår i en koncern med 8 bolag. Koncernmoderbolag är Sma Capital AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall bedriva handel med torvprodukter samt idka därmed förenlig verksamhet.