Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska bedriva verksamhet inom bygg- och anläggningsbranschen, innefattande utförande av bygg-, schakt-, mark-, väg- och broarbeten samt trafikavstängningar, reparationer och bilning, bedriva handel och uthyrning av inventarier, bilar, trafikanordningar, bygg och anläggningsmaskiner, äga aktier i dotterbolag och intressebolag, samt idka annan härtill förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 131 600 | 111 965 | 136 277 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 19 044 | 4 197 | 4 800 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 19 467 | 4 829 | 11 887 |
| Årets resultat (tkr) | 13 640 | 3 736 | 10 078 |
| Summa tillgångar (tkr) | 56 335 | 43 549 | 61 592 |
| Antal anställda | 42 | 42 | 49 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 131 600 | 111 965 | 136 277 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 19 044 | 4 197 | 4 800 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 19 467 | 4 829 | 11 887 |
| Årets resultat (tkr) | 13 640 | 3 736 | 10 078 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 2 048 | 1 876 | 2 969 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 54 287 | 41 673 | 58 623 |
| Tillgångar (tkr) | 56 335 | 43 549 | 61 592 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 20 867 | 17 227 | 21 492 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 14 470 | 12 330 | 12 330 |
| Avsättningar (tkr) | 2 209 | 2 195 | 1 466 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 18 789 | 11 797 | 26 304 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 56 335 | 43 549 | 61 592 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 800 | 1 590 | 1 427 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 23 901 | 21 732 | 24 524 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 10 722 | 9 762 | 10 415 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 10 000 | 8 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 42 | 42 | 49 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 3 133 | 2 666 | 2 781 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 867 | 788 | 742 |
| Vinstmarginal | 14.5% | 3.8% | 3.5% |
| Soliditet | 55.5% | 59.9% | 49.3% |
| Kassalikviditet | 288.9% | 353.3% | 222.9% |
Bva Group AB ingår i en koncern med 5 bolag. Koncernmoderbolag är Bva Förvaltning AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget ska bedriva verksamhet inom bygg- och anläggningsbranschen, innefattande utförande av bygg-, schakt-, mark-, väg- och broarbeten samt trafikavstängningar, reparationer och bilning, bedriva handel och uthyrning av inventarier, bilar, trafikanordningar, bygg och anläggningsmaskiner, äga aktier i dotterbolag och intressebolag, samt idka annan härtill förenlig verksamhet.