Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva köp, försäljning och uthyrning av inventarier och maskiner med inriktning mot bygg- och anläggningsbranschen samt härtill förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 10 671 | 7 373 | 18 043 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 776 | 256 | 5 738 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 1 588 | -3 | 5 125 |
| Årets resultat (tkr) | 986 | -12 | 1 890 |
| Summa tillgångar (tkr) | 23 980 | 23 876 | 27 113 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 10 671 | 7 373 | 18 043 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 776 | 256 | 5 738 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 1 588 | -3 | 5 125 |
| Årets resultat (tkr) | 986 | -12 | 1 890 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 19 415 | 21 008 | 24 462 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 4 565 | 2 869 | 2 651 |
| Tillgångar (tkr) | 23 980 | 23 876 | 27 113 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 6 831 | 5 845 | 5 857 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 14 318 | 13 980 | 13 980 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 1 448 | 2 087 | 4 737 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 1 383 | 1 964 | 2 539 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 23 980 | 23 876 | 27 113 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 16.6% | 3.5% | 31.8% |
| Soliditet | 71.5% | 66.6% | 58.7% |
| Kassalikviditet | 330.1% | 146.1% | 104.4% |
Bva Maskin AB ingår i en koncern med 5 bolag. Moderbolag är BVA Group Holding AB och koncernmoderbolag är Bva Förvaltning AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall bedriva köp, försäljning och uthyrning av inventarier och maskiner med inriktning mot bygg- och anläggningsbranschen samt härtill förenlig verksamhet.