Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall konstruera, tillverka och sälja master, torn och antennfästen. Samt idka med alla dessa förenliga verksamheter.
| 2026-03* | 2025-03* | 2024-03* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 91 504 | 94 455 | 136 658 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 11 910 | 14 583 | 15 280 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 10 883 | 19 454 | 15 264 |
| Årets resultat (tkr) | 8 318 | 4 631 | 8 913 |
| Summa tillgångar (tkr) | 50 577 | 55 224 | 45 522 |
| Antal anställda | 24 | 26 | 26 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2026-03* | 2025-03* | 2024-03* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 91 504 | 94 455 | 136 658 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 11 910 | 14 583 | 15 280 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 10 883 | 19 454 | 15 264 |
| Årets resultat (tkr) | 8 318 | 4 631 | 8 913 |
| TILLGÅNGAR | 2026-03* | 2025-03* | 2024-03* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 4 185 | 4 987 | 5 521 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 46 391 | 50 237 | 40 001 |
| Tillgångar (tkr) | 50 577 | 55 224 | 45 522 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2026-03* | 2025-03* | 2024-03* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 19 128 | 10 811 | 9 180 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 15 071 | 15 070 | 15 246 |
| Avsättningar (tkr) | 578 | 627 | 706 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 15 800 | 28 717 | 20 390 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 50 577 | 55 224 | 45 522 |
| 2026-03* | 2025-03* | 2024-03* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 2 575 | 1 849 | 2 155 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 14 677 | 15 103 | 15 941 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 7 441 | 7 602 | 7 569 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 5 000 | 3 000 |
| 2026-03* | 2025-03* | 2024-03* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 24 | 26 | 26 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 3 813 | 3 633 | 5 256 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 029 | 944 | 987 |
| Vinstmarginal | 13.0% | 15.4% | 11.2% |
| Soliditet | 59.3% | 39.2% | 44.3% |
| Kassalikviditet | 217.2% | 95.8% | 116.5% |
Cue Dee AB ingår i en koncern med 162 bolag. Koncernmoderbolag är Lagercrantz Group AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2026-03.
Bolaget skall konstruera, tillverka och sälja master, torn och antennfästen. Samt idka med alla dessa förenliga verksamheter.