Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att förvärva och utveckla nischorienterade bolag, vilka huvudsakligen erbjuder tekniska produkter och lösningar till företagskunder, samt att driva annan därmed förenlig verksamhet.
| 2026-03* | 2025-03* | 2024-03* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 86 000 | 83 000 | 70 000 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -60 000 | -36 000 | -44 000 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 903 000 | 818 000 | 745 000 |
| Årets resultat (tkr) | 795 000 | 708 000 | 596 000 |
| Summa tillgångar (tkr) | 8 865 000 | 8 168 000 | 7 364 000 |
| Antal anställda | 21 | 19 | 19 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2026-03* | 2025-03* | 2024-03* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 86 000 | 83 000 | 70 000 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -60 000 | -36 000 | -44 000 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 903 000 | 818 000 | 745 000 |
| Årets resultat (tkr) | 795 000 | 708 000 | 596 000 |
| TILLGÅNGAR | 2026-03* | 2025-03* | 2024-03* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 7 492 000 | 6 908 000 | 5 793 000 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 1 373 000 | 1 260 000 | 1 571 000 |
| Tillgångar (tkr) | 8 865 000 | 8 168 000 | 7 364 000 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2026-03* | 2025-03* | 2024-03* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 3 410 000 | 3 080 000 | 2 826 000 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 410 000 | 353 000 | 288 000 |
| Avsättningar (tkr) | 18 000 | 19 000 | 21 000 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 2 947 000 | 2 965 000 | 2 273 000 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 2 080 000 | 1 751 000 | 1 956 000 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 8 865 000 | 8 168 000 | 7 364 000 |
| 2026-03* | 2025-03* | 2024-03* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 29 000 | 25 000 | 17 000 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | 5 000 | 4 000 | 3 000 |
| Löner till övriga anställda (tkr) | 52 000 | 32 000 | 32 000 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | 10 000 | 1 000 | 4 000 |
| Sociala kostnader (tkr) | 36 000 | 28 000 | 31 000 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 515 398 | 453 393 | 391 315 |
| 2026-03* | 2025-03* | 2024-03* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 21 | 19 | 19 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 4 095 | 4 368 | 3 684 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 6 286 | 4 737 | 4 579 |
| Vinstmarginal | -69.8% | -43.4% | -62.9% |
| Soliditet | 41.8% | 40.8% | 41.2% |
| Kassalikviditet | 66.0% | 72.0% | 80.3% |
Lagercrantz Group AB är koncernmoderbolag i en koncern bestående av 162 bolag. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2026-03.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att förvärva och utveckla nischorienterade bolag, vilka huvudsakligen erbjuder tekniska produkter och lösningar till företagskunder, samt att driva annan därmed förenlig verksamhet.