Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva marknadsföring av byggkomponenter av främst egen konstruktion och tillverkning, varav dörrar för kyl- och våtutrymmen samt aluminiumprodukter utgör en väsentlig del, samt därmed förenlig verksamhet.
| 2026-03* | 2025-03* | 2024-03* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 64 130 | 63 950 | 73 404 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 4 849 | 4 369 | 7 924 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 4 677 | 4 126 | 7 571 |
| Årets resultat (tkr) | 2 105 | 7 302 | 6 008 |
| Summa tillgångar (tkr) | 20 196 | 21 375 | 30 070 |
| Antal anställda | 6 | 7 | 8 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2026-03* | 2025-03* | 2024-03* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 64 130 | 63 950 | 73 404 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 4 849 | 4 369 | 7 924 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 4 677 | 4 126 | 7 571 |
| Årets resultat (tkr) | 2 105 | 7 302 | 6 008 |
| TILLGÅNGAR | 2026-03* | 2025-03* | 2024-03* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 2 218 | 32 | 32 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 17 978 | 21 343 | 30 038 |
| Tillgångar (tkr) | 20 196 | 21 375 | 30 070 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2026-03* | 2025-03* | 2024-03* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 6 848 | 8 743 | 10 440 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 5 074 | ||
| Avsättningar (tkr) | 518 | ||
| Långfristiga skulder (tkr) | 3 000 | ||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 13 348 | 12 632 | 11 037 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 20 196 | 21 375 | 30 070 |
| 2026-03* | 2025-03* | 2024-03* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 4 820 | 5 469 | 6 706 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 1 813 | 1 790 | 3 063 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 2 000 | 4 000 | 9 000 |
| 2026-03* | 2025-03* | 2024-03* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 6 | 7 | 8 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 10 688 | 9 136 | 9 176 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 106 | 1 037 | 1 221 |
| Vinstmarginal | 7.6% | 6.8% | 10.8% |
| Soliditet | 33.9% | 40.9% | 46.9% |
| Kassalikviditet | 120.0% | 150.5% | 257.2% |
Thermod AB ingår i en koncern med 162 bolag. Koncernmoderbolag är Lagercrantz Group AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2026-03.
Bolaget skall bedriva marknadsföring av byggkomponenter av främst egen konstruktion och tillverkning, varav dörrar för kyl- och våtutrymmen samt aluminiumprodukter utgör en väsentlig del, samt därmed förenlig verksamhet.