Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska arbeta med teknisk utveckling relaterad till solceller, kommersialisering av bolagets produkter och tjänster samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 74 143 | 83 618 | 30 257 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -278 693 | -397 259 | -405 437 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -282 762 | -402 397 | -402 634 |
| Årets resultat (tkr) | -282 730 | -401 620 | -402 634 |
| Summa tillgångar (tkr) | 475 525 | 564 359 | 598 434 |
| Antal anställda | 152 | 195 | 166 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 74 143 | 83 618 | 30 257 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -278 693 | -397 259 | -405 437 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -282 762 | -402 397 | -402 634 |
| Årets resultat (tkr) | -282 730 | -401 620 | -402 634 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 278 535 | 361 071 | 448 982 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 196 990 | 203 288 | 149 452 |
| Tillgångar (tkr) | 475 525 | 564 359 | 598 434 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 72 506 | 209 840 | 437 956 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 233 079 | 275 340 | 81 887 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 169 939 | 79 179 | 78 591 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 475 525 | 564 359 | 598 434 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 17 021 | 17 826 | |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 98 617 | 123 419 | 120 028 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 43 059 | 61 293 | 53 874 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 152 | 195 | 166 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 488 | 429 | 182 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 044 | 1 039 | 1 048 |
| Vinstmarginal | -375.9% | -475.1% | -1340.0% |
| Soliditet | 15.3% | 37.2% | 73.2% |
| Kassalikviditet | 71.0% | 157.9% | 131.4% |
Exeger Operations AB ingår i en koncern med 4 bolag. Koncernmoderbolag är Exeger Sweden AB (publ). Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget ska arbeta med teknisk utveckling relaterad till solceller, kommersialisering av bolagets produkter och tjänster samt därmed förenlig verksamhet.