Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska bedriva utveckling, produktion och försäljning av brandskyddsutrustning samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 446 243 | 435 158 | 393 206 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 27 258 | 45 647 | 31 961 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 28 121 | 47 257 | 33 026 |
| Årets resultat (tkr) | 18 206 | 29 316 | 22 126 |
| Summa tillgångar (tkr) | 305 931 | 293 728 | 286 243 |
| Antal anställda | 102 | 93 | 90 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 446 243 | 435 158 | 393 206 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 27 258 | 45 647 | 31 961 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 28 121 | 47 257 | 33 026 |
| Årets resultat (tkr) | 18 206 | 29 316 | 22 126 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 45 893 | 46 262 | 47 049 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 260 038 | 247 466 | 239 194 |
| Tillgångar (tkr) | 305 931 | 293 728 | 286 243 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 191 836 | 191 630 | 175 313 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 49 769 | 44 933 | 35 078 |
| Avsättningar (tkr) | 4 492 | 4 362 | 6 079 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 59 834 | 52 803 | 69 773 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 305 931 | 293 728 | 286 243 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 503 | 1 541 | 1 443 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 56 735 | 48 699 | 44 438 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 25 164 | 23 151 | 20 444 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 11 | 18 | 13 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 102 | 93 | 90 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 4 375 | 4 679 | 4 369 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 818 | 789 | 737 |
| Vinstmarginal | 6.1% | 10.5% | 8.1% |
| Soliditet | 74.4% | 76.3% | 70.1% |
| Kassalikviditet | 331.9% | 358.0% | 254.1% |
Fogmaker International AB ingår i en koncern med 163 bolag. Moderbolag är Fogmaker Holding AB och koncernmoderbolag är Nordstjernan AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget ska bedriva utveckling, produktion och försäljning av brandskyddsutrustning samt därmed förenlig verksamhet.