Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva handel med hydralikkomponenter och därmed förenlig verksamhet.
| 2026-03* | 2025-03* | 2024-03* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 46 962 | 50 956 | 49 438 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 6 642 | 8 502 | 5 821 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 6 303 | 8 783 | 6 171 |
| Årets resultat (tkr) | 481 | 173 | 5 |
| Summa tillgångar (tkr) | 47 586 | 31 124 | 29 585 |
| Antal anställda | 9 | 9 | 10 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2026-03* | 2025-03* | 2024-03* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 46 962 | 50 956 | 49 438 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 6 642 | 8 502 | 5 821 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 6 303 | 8 783 | 6 171 |
| Årets resultat (tkr) | 481 | 173 | 5 |
| TILLGÅNGAR | 2026-03* | 2025-03* | 2024-03* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 29 108 | 1 | 10 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 18 478 | 31 122 | 29 575 |
| Tillgångar (tkr) | 47 586 | 31 124 | 29 585 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2026-03* | 2025-03* | 2024-03* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 15 134 | 14 653 | 14 481 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 10 000 | ||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 22 452 | 16 470 | 15 104 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 47 586 | 31 124 | 29 585 |
| 2026-03* | 2025-03* | 2024-03* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2026-03* | 2025-03* | 2024-03* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 9 | 9 | 10 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 5 218 | 5 662 | 4 944 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 14.1% | 16.7% | 11.8% |
| Soliditet | 31.8% | 47.1% | 49.0% |
| Kassalikviditet | 47.1% | 139.4% | 143.3% |
Germ AB ingår i en koncern med 69 bolag. Moderbolag är Bergman & Beving Invest AB och koncernmoderbolag är Bergman & Beving AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2026-03.
Bolaget skall bedriva handel med hydralikkomponenter och därmed förenlig verksamhet.