Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska bedriva utveckling, drift och underhåll av dokumenthanteringslösningar för bygg- och fastighetssektorn samt idka därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 154 657 | 171 872 | 114 606 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 41 841 | 58 416 | -14 839 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 33 414 | 71 885 | -12 935 |
| Årets resultat (tkr) | 2 877 | 5 112 | 3 052 |
| Summa tillgångar (tkr) | 890 176 | 917 326 | 785 063 |
| Antal anställda | 35 | 40 | 39 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 154 657 | 171 872 | 114 606 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 41 841 | 58 416 | -14 839 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 33 414 | 71 885 | -12 935 |
| Årets resultat (tkr) | 2 877 | 5 112 | 3 052 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 618 300 | 613 920 | 519 940 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 271 876 | 303 406 | 265 124 |
| Tillgångar (tkr) | 890 176 | 917 326 | 785 063 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 707 820 | 704 943 | 659 831 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 5 717 | 5 717 | 5 717 |
| Avsättningar (tkr) | 10 000 | ||
| Långfristiga skulder (tkr) | 32 269 | 30 000 | |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 144 371 | 176 666 | 109 515 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 890 176 | 917 326 | 785 063 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 29 313 | 33 522 | |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 14 472 | 15 223 | |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 35 | 40 | 39 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 4 419 | 4 297 | 2 939 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 251 | 1 219 | |
| Vinstmarginal | 27.1% | 34.0% | -12.9% |
| Soliditet | 80.0% | 77.3% | 84.6% |
| Kassalikviditet | 188.3% | 171.7% | 242.1% |
Ibinder AB ingår i en koncern med 242 bolag. Moderbolag är iBinder BC AB och koncernmoderbolag är Berghamnen AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget ska bedriva utveckling, drift och underhåll av dokumenthanteringslösningar för bygg- och fastighetssektorn samt idka därmed förenlig verksamhet.