Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att tillhandahålla managementtjänster till direkta och indirekta dotterbolag samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 15 442 | 20 517 | 24 706 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -3 154 | 979 | 1 170 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -17 971 | -39 591 | -31 031 |
| Årets resultat (tkr) | -8 743 | 21 516 | -15 316 |
| Summa tillgångar (tkr) | 939 957 | 990 803 | 914 161 |
| Antal anställda | 5 | 5 | 6 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 15 442 | 20 517 | 24 706 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -3 154 | 979 | 1 170 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -17 971 | -39 591 | -31 031 |
| Årets resultat (tkr) | -8 743 | 21 516 | -15 316 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 842 359 | 842 359 | 802 359 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 97 598 | 148 444 | 111 802 |
| Tillgångar (tkr) | 939 957 | 990 803 | 914 161 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 337 865 | 346 608 | 285 092 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 7 736 | 3 207 | 3 207 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 328 800 | 343 701 | 384 200 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 265 557 | 297 287 | 241 661 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 939 957 | 990 803 | 914 161 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 5 | 5 | 6 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 3 088 | 4 103 | 4 118 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | -20.4% | 4.8% | 4.7% |
| Soliditet | 36.5% | 35.2% | 31.4% |
| Kassalikviditet | 36.8% | 49.9% | 46.3% |
Ibinder Bc AB ingår i en koncern med 242 bolag. Moderbolag är iBinder MidCo AB och koncernmoderbolag är Berghamnen AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att tillhandahålla managementtjänster till direkta och indirekta dotterbolag samt därmed förenlig verksamhet.