Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska bedriva utveckling och försäljning av system för limträ- och massivträbyggande, köp och uthyrning av maskiner, inventarier och annan utrustning inom sågverks- och trävaruindustrin, bedriva byggmontage- byggentreprenadverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 311 806 | 301 592 | 422 443 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -8 259 | 4 635 | 28 680 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -6 431 | 6 371 | 29 994 |
| Årets resultat (tkr) | -219 | 1 868 | 635 |
| Summa tillgångar (tkr) | 152 465 | 162 943 | 153 756 |
| Antal anställda | 61 | 59 | 58 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 311 806 | 301 592 | 422 443 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -8 259 | 4 635 | 28 680 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -6 431 | 6 371 | 29 994 |
| Årets resultat (tkr) | -219 | 1 868 | 635 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 60 706 | 59 439 | 59 946 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 91 759 | 103 505 | 93 810 |
| Tillgångar (tkr) | 152 465 | 162 943 | 153 756 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 59 427 | 59 647 | 57 779 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 2 037 | ||
| Avsättningar (tkr) | 6 462 | 6 647 | 10 407 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 29 353 | 36 205 | 29 860 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 57 223 | 60 445 | 53 674 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 152 465 | 162 943 | 153 756 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 362 | 1 444 | 1 246 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 37 662 | 34 643 | 34 515 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 16 590 | 15 782 | 15 615 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 61 | 59 | 58 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 5 112 | 5 112 | 7 284 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 912 | 879 | 886 |
| Vinstmarginal | -2.6% | 1.5% | 6.8% |
| Soliditet | 39.0% | 36.6% | 38.5% |
| Kassalikviditet | 160.3% | 171.2% | 174.8% |
Martinsons Byggsystem AB ingår i en koncern med 86 bolag. Moderbolag är Martinsons Såg AB och koncernmoderbolag är L E Lundbergföretagen AB (publ). Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget ska bedriva utveckling och försäljning av system för limträ- och massivträbyggande, köp och uthyrning av maskiner, inventarier och annan utrustning inom sågverks- och trävaruindustrin, bedriva byggmontage- byggentreprenadverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.