Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Föremålet för bolagets verksamhet är teknisk konsultverksamhet inom energiområdet och kemiska processer jämte därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 832 | 985 | 1 685 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -411 | 338 | 801 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 15 630 | 392 | 559 |
| Årets resultat (tkr) | 15 630 | 291 | 375 |
| Summa tillgångar (tkr) | 21 385 | 11 842 | 7 795 |
| Antal anställda | 2 | 2 | 2 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 832 | 985 | 1 685 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -411 | 338 | 801 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 15 630 | 392 | 559 |
| Årets resultat (tkr) | 15 630 | 291 | 375 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 5 965 | 5 153 | 5 163 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 15 420 | 6 688 | 2 632 |
| Tillgångar (tkr) | 21 385 | 11 842 | 7 795 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 15 783 | 553 | 2 262 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | 3 | 3 | 3 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 5 599 | 11 286 | 5 529 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 21 385 | 11 842 | 7 795 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 2 | 2 | 2 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 416 | 493 | 843 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | -49.4% | 34.3% | 47.5% |
| Soliditet | 73.8% | 4.7% | 29.0% |
| Kassalikviditet | 275.4% | 59.3% | 47.6% |
Star Engineering AB är koncernmoderbolag i en koncern bestående av 4 bolag. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Föremålet för bolagets verksamhet är teknisk konsultverksamhet inom energiområdet och kemiska processer jämte därmed förenlig verksamhet.