Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att idka rederirörelse, skeppsmäkeri och befraktning samt driva handel med fartyg ävensom därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 238 389 | 1 560 625 | 3 202 116 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -84 638 | -143 513 | 438 131 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -69 860 | -73 365 | 423 511 |
| Årets resultat (tkr) | 26 596 | 15 790 | 312 834 |
| Summa tillgångar (tkr) | 2 033 754 | 2 455 346 | 3 118 894 |
| Antal anställda | 31 | 32 | 31 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 238 389 | 1 560 625 | 3 202 116 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -84 638 | -143 513 | 438 131 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -69 860 | -73 365 | 423 511 |
| Årets resultat (tkr) | 26 596 | 15 790 | 312 834 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 657 009 | 1 054 825 | 1 132 430 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 1 376 745 | 1 400 521 | 1 986 464 |
| Tillgångar (tkr) | 2 033 754 | 2 455 346 | 3 118 894 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 865 916 | 839 320 | 823 530 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 145 | ||
| Avsättningar (tkr) | 29 022 | 35 347 | |
| Långfristiga skulder (tkr) | 860 151 | 1 337 081 | 1 478 473 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 278 665 | 243 598 | 816 746 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 2 033 754 | 2 455 346 | 3 118 894 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 4 597 | 4 795 | 9 798 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 45 058 | 39 582 | 50 802 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 34 000 | 50 319 | 33 649 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 240 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 31 | 32 | 31 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 39 948 | 48 770 | 103 294 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 2 699 | 2 959 | 3 040 |
| Vinstmarginal | -6.8% | -9.2% | 13.7% |
| Soliditet | 42.6% | 34.2% | 26.4% |
| Kassalikviditet | 492.2% | 572.8% | 243.2% |
Stena Bulk AB ingår i en koncern med 418 bolag. Moderbolag är Stena Rederi AB och koncernmoderbolag är Stena AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att idka rederirörelse, skeppsmäkeri och befraktning samt driva handel med fartyg ävensom därmed förenlig verksamhet.