Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolagets verksamhet skall avse - självt eller genom innehav av aktier eller andra andelar i andra företag - kläckeriverksamhet, uppfödning av unghöns, försäljning av fjäderfäutrustning samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 176 935 | 209 687 | 204 971 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 3 108 | 2 691 | -8 805 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 5 558 | 7 360 | -11 966 |
| Årets resultat (tkr) | 431 | 3 698 | 4 345 |
| Summa tillgångar (tkr) | 139 014 | 113 324 | 130 072 |
| Antal anställda | 40 | 44 | 49 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 176 935 | 209 687 | 204 971 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 3 108 | 2 691 | -8 805 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 5 558 | 7 360 | -11 966 |
| Årets resultat (tkr) | 431 | 3 698 | 4 345 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 65 758 | 67 120 | 57 175 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 73 256 | 46 204 | 72 896 |
| Tillgångar (tkr) | 139 014 | 113 324 | 130 072 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 49 996 | 49 565 | 22 722 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 27 900 | 22 773 | 19 113 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 25 000 | 25 000 | 23 684 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 36 118 | 15 985 | 64 552 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 139 014 | 113 324 | 130 072 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 406 | 1 695 | 1 429 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 21 953 | 21 497 | 19 844 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 9 978 | 10 169 | 9 093 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 40 | 44 | 49 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 4 423 | 4 766 | 4 183 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 808 | 758 | 620 |
| Vinstmarginal | 1.8% | 1.3% | -4.3% |
| Soliditet | 50.4% | 58.2% | 28.1% |
| Kassalikviditet | 114.3% | 117.6% | 63.6% |
Swedfarm AB ingår i en koncern med 38 bolag. Moderbolag är M Refine Group AB och koncernmoderbolag är M Industrial Invest AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolagets verksamhet skall avse - självt eller genom innehav av aktier eller andra andelar i andra företag - kläckeriverksamhet, uppfödning av unghöns, försäljning av fjäderfäutrustning samt därmed förenlig verksamhet.