Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Aktiebolaget ska ha till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, driva rederi-, skeppsmäkleri- och råvaruhandelsrörelse, utveckla och sälja fartygskoncept, bedriva handel med och förvalta fast egendom, aktier, värdepapper, konst och antikviteter samt lämna lån och utöva annan i samband med nämnda verksamhetsgrenar närstående eller därmed eljest förenlig rörelse. Verksamheten skall icke omfatta sådan lånerörelse som avses i bankrörelselagen eller lagen om finansieringsverksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 356 093 | 322 721 | 246 823 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 37 781 | 117 729 | -50 509 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 4 075 577 | 2 989 745 | 1 379 402 |
| Årets resultat (tkr) | 3 800 221 | 2 965 777 | 1 404 384 |
| Summa tillgångar (tkr) | 12 429 869 | 12 250 125 | 10 398 832 |
| Antal anställda | 4 | 4 | 3 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 356 093 | 322 721 | 246 823 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 37 781 | 117 729 | -50 509 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 4 075 577 | 2 989 745 | 1 379 402 |
| Årets resultat (tkr) | 3 800 221 | 2 965 777 | 1 404 384 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 11 966 419 | 11 479 485 | 9 622 647 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 463 450 | 770 640 | 776 185 |
| Tillgångar (tkr) | 12 429 869 | 12 250 125 | 10 398 832 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 9 840 661 | 9 440 438 | 8 624 661 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | 28 089 | 32 770 | 29 170 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 2 287 903 | 2 527 800 | 1 251 381 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 273 216 | 249 117 | 493 620 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 12 429 869 | 12 250 125 | 10 398 832 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 3 534 | 2 999 | 1 067 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 7 724 | 6 618 | 5 436 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 7 748 | 6 575 | 4 833 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 1 100 000 | 2 300 000 | 1 500 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 4 | 4 | 3 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 89 023 | 80 680 | 82 274 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 4 752 | 4 048 | 3 779 |
| Vinstmarginal | 10.6% | 36.5% | -20.5% |
| Soliditet | 79.2% | 77.1% | 82.9% |
| Kassalikviditet | 168.7% | 308.8% | 157.1% |
Walleniusrederierna AB ingår i en koncern med 104 bolag. Moderbolag är Soya Group AB och koncernmoderbolag är Rederi AB Soya. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Aktiebolaget ska ha till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, driva rederi-, skeppsmäkleri- och råvaruhandelsrörelse, utveckla och sälja fartygskoncept, bedriva handel med och förvalta fast egendom, aktier, värdepapper, konst och antikviteter samt lämna lån och utöva annan i samband med nämnda verksamhetsgrenar närstående eller därmed eljest förenlig rörelse. Verksamheten skall icke omfatta sådan lånerörelse som avses i bankrörelselagen eller lagen om finansieringsverksamhet.